Na Slovensku zatkli bývalého generálního prokurátora Trnku, figuruje v kauze Gorila

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2020 14:16
Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnku v souvislosti se zneužíváním pravomocí a obvinila ho. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení policie. Jde již o druhé stíhání Trnky. Dopoledne policie zveřejnila nahrávku, jak v poutech vyvádí Trnku z jeho domu v obci Hamuliakovo nedaleko Bratislavy.
Dobroslav Trnka
Dobroslav Trnka | Foto: ČTK

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová označila zadržení Trnky za průlom pro spravedlnost na Slovensku. Premiér Peter Pellegrini jej chápe jako jasný signál, že v zemi platí princip "padni komu padni" a slovenská policie a prokuratura budou dál postupovat vůči každému stejně spravedlivě.

Policie bližší informace k nejnovějšímu obvinění bývalého šéfa slovenské prokuratury zatím neuvedla. Podle slovenských médií případ souvisí s nahrávkou uniklou z Trnkovy kanceláře, která zachytila rozhovor Trnky ještě jako generálního prokurátora s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem kromě jiného o vleklém soudním sporu o ochranné známky státní loterijní firmy Tipos.

"Zpráva o zadržení jednoho z bývalých nejmocnějších mužů ve státě, Dobroslava Trnky, je pro spravedlnost na Slovensku průlomová. Úkolem prokuratury, soudů a policie i nadále zůstává vypořádat se s těmi z vlastních řad, jejichž kredit vyvolává oprávněné pochybnosti veřejnosti a snižuje autoritu a důvěryhodnost těchto institucí," uvedla v reakci Čaputová.

Podle předsedy slovenské vlády Pellegriniho je Trnkovo zadržení pro občany jeho země jasným signálem, že "předseda vlády, ministryně vnitra ani policejní prezident nad nikým nedrží ochranou ruku a na Slovensku platí padni komu padni". Premiér to uvedl na tiskové konferenci v Praze po jednání s kolegy ze středoevropských zemí. Slovenská policie a prokuratura budou podle něj i nadále postupovat vůči každému stejně spravedlivě bez ohledu na to, zda dotyčný v minulosti zastával nějakou významnou funkci nebo má konexe na nejvyšších místech slovenského politického či hospodářského života.

Podle zmíněné nahrávky pořízené patrně v roce 2009 Trnka slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze firmy Tipos, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku v přepočtu zhruba 407 milionů Kč. Kvůli tomu se opozice tehdy neúspěšně pokusila ve sněmovně odvolat Počiatka z funkce.

Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání generálního prokurátora. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu nakonec loni u nejvyššího soudu uspěl.

Na zmíněné nahrávce Počiatek také hovořil o tom, že tehdejší šéf koaliční Slovenské národní strany Ján Slota se s premiérem a předsedou vládní strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem nepodělil o zisk z kontroverzního prodeje emisních povolenek, které stát převedl na soukromou firmu pod cenu.

Ze zneužití pravomoci veřejného činitele obvinil Trnku vyšetřovatel NAKA už v prosinci. Trnka totiž podle policie před vyšetřovateli zatajil nahrávku odposlechu v korupční aféře zvané Gorila. Tato kauza se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Trnka byl generálním prokurátorem v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Už loni se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kvůli svým kontaktům s Kočnerem byl Trnka loni postaven mimo službu. Policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy také odhalila komunikaci Kočnera se soudci, prokurátory a politiky, z níž vyplynula podezření z ovlivňování a z korupce představitelů slovenské justice.

Slovenská opozice zadržení Trnky sice uvítala, podle ní to ale policie měla udělat mnohem dříve a měla také zadržet Počiatka a další osoby spojované s Kočnerovými nekalými praktikami.

Video: Kuciakova vražda posunula spoustu Slováků k radikálům, bojím se o demokracii, říká Šimečka

Zájem je obrovský, o vyšetřování i o všechno, co vyšlo na povrch. Ne všichni jsou ale citliví k tomu, co se stalo, popisuje novinář Martin M. Šimečka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy