reklama
 
 

Mečiar donášel na Dubčeka, tvrdí Denník N. Má prý důkazy

17. 2. 2015 15:23
Slovenský list své obvinění opírá o archivní dokumenty a svědky, kteří vypovídali v 90. letech minulého století.

Bratislava - Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar za komunismu údajně donášel tajné policii na Alexandra Dubčeka, jednu z hlavních postav pražského jara.

S odvoláním na archivní dokumenty to píše slovenský Denník N.

Mečiar v minulosti spolupráci se Státní bezpečností (StB) v komunistickém Československu opakovaně popíral.

Podle Denníku N o spolupráci Mečiara s StB vypovídali v 90. letech svědci před vyšetřovatelem, který se zabýval krádeží tajných spisů z někdejšího sídla pobočky StB v Trenčíně. Právě Mečiar měl být podezřelý, že po sametové revoluci, kdy se stal slovenským ministrem vnitra, nechal spisy odcizit.

Bývalý slovenský premiér měl donášet StB v době, kdy byl podnikovým právníkem. K Dubčekovi, symbolu neúspěšného pokusu o uvolnění společenských poměrů v Československu na konci 60. let, měl podle listu blízko prostřednictvím svého kamaráda a Dubčekova švagra Vladimíra Krajčiho.

O spolupráci Mečiara s StB se spekuluje od pádu komunismu v Československu. Svazek na Mečiara coby kandidáta tajné spolupráce s krycím jménem Doktor byl založen v roce 1985. Ze zachovalých dokumentů ale není zřejmé, zda Mečiar s tajnou policií spolupracoval vědomě.

Člověk vedený v kategorii kandidáta tajné spolupráce totiž o zájmu StB nemusel vědět.

Svědkové ve výpovědích upozorňovali i na údajný vztah Mečiara s příslušníky sovětské tajné služby KGB. Měl podle nich být angažován při ochraně sovětských vojenských objektů v Nemšové, kde Mečiar coby podnikový právník pracoval.

autoři: ČTK, Zahraničí | 17. 2. 2015 15:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama