Na sikhy útočil veterán, jenž sympatizoval s neonacisty

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 8. 2012 11:33
Motiv není jasný, 40letý vrah podle přátel hovořil o svaté rasové válce
Wade Michael Page
Wade Michael Page | Foto: Reuters

Milwaukee - Ozbrojenec, který během nedělních modliteb v sikhském chrámu v Oak Creek ve Wisconsinu postřílel sedm lidí a další čtyři zranil, býval vojákem.

Podle policie zabíjel 40letý Wade Michael Page, jenž v letech 1992 až 1998 pracoval jako technik na základnách v Texasu a Severní Karolíně.

V oficiálním vyjádření Pentagonu stojí, že byl z armády propuštěn bez poct kvůli opakovaným pochybením.

Krom toho vyšlo najevo, že sympatizoval s neonacisty. O Pageově inklinaci k pravicovým radikálům svědčí tetování na pažích, fotografie na sociálních sítích i výpovědi dvou sousedů a bývalého kolegy z armády.

Sousedé CNN potvrdili, že byl Wade Michael Page členem krajně pravicové kapely, bývalý kolega z armády ho zase slyšel mluvit o "svaté rasové válce."

U policie měl záznamy pro opakované řízení pod vlivem alkoholu a poškozování cizí věci. Další sousedé ho nicméně popsali jako muže příjemného vzezření a mírumilovného vystupování.

Snímek Page z webu kapely End Apathy.
Snímek Page z webu kapely End Apathy. | Foto: Reuters

Motiv masakru zůstává nejasný. Svou roli mohlo sehrát i to, že se údajně krátce před útokem rozešel s přítelkyní. Ta s detektivy spolupracuje, o tom, že by její bývalý přítel plánoval masakr, údajně nevěděla. Vyšetřovatelům ale poskytla seznam jeho známých.

V době masakru byla v chrámu asi stovka lidí vesměs indického původu. Tři zranění, včetně zasahujícího policisty zůstávají v kritickém stavu.

Sikhismus je původně indická víra. Mužští věřící jsou snadno rozpoznatelní podle typických turbanů. Zvlášť po útocích z 11. září se vyznavači Sikhismu často stávali terčem agrese, protože si je lidé pletli s muslimy.

Podle hlavního duchovního chrámu měl útočník na jedné ruce vytetováno 9/11.

Tohle musí skončit, míní Obama. Recept ale nemá

Zbraně, které patřily dagestánským teroristům
Zbraně, které patřily dagestánským teroristům | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu

Další masakr, který přišel jen 16 dní po útoku šíleného střelce na diváky v plném kinosále na denverském předměstí Aurora a opět rozvířil debatu a benevolentním přístupu ke zbraním. Oba útočníci si totiž zbraně nakoupili legálně.

Zatímco republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney nechce o zpřísnění pravidel pro pořizování a držení zbraní ani slyšet, Obama zopakoval svůj dřívější výrok, že není možné tolerovat, aby si násilníci volně kupovali zbraně.

"Tyto hrůzné a tragické události se dějí příliš často, měli bychom se nad sebou zamyslet a nalézt řešení, které takovémuto násilí zabrání," prohlásil šéf Bílého domu před novináři během slavnostního podepisování rozpočtu. Návrh konkrétního řešení však ani tentokrát nevznesl.

 

Právě se děje

Další zprávy