Na pulty v EU se vrátí "legrační zelenina". Díky krizi

Dominik Jandl
7. 11. 2008 15:50
Euronormy podle kritiků zbytečně prodražují potraviny
Nesmyslné normy údajně zvyšují ceny ovoce a zeleniny až o 40 procent
Nesmyslné normy údajně zvyšují ceny ovoce a zeleniny až o 40 procent | Foto: Jaroslav Jiřička

Brusel - Finanční krize může mít i pozitivní následky. Důkazem je dění okolo "okurkových norem" Evropské unie, jež se v posledních dnech odehrává v jejích hlavních institucích.

Krize, jež snižuje kupní sílu obyvatelstva v mnoha zemích, totiž významně posílila šance na zrušení některých euronorem, které jsou podle spousty lidí zcela nesmyslné.

Dosud například musí salátové okurky procházet testy, zda jejich zahnutí nepřesahuje limit 10 milimetrů na 10 centimetrů délky.

Normy stanovující standardy zeleniny a ovoce dodávaného na trh, jako například právě "zahnutí okurek", ale zřejmě po dlouhém volání kritiků již brzy doznají změn.

Jak informoval zpravodaj Euobserver.com, na pulty supermarketů se tak pravděpodobně vrátí ovoce a zelenina "legračních tvarů".

Návrhem eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischer Boelové na změnu pravidel pro dodávky okurek a dalších 25 druhů zeleniny a ovoce na unijní trhy se bude příští středu zabývat skupina expertů z členských států společenství.

Eurokomisařka Mariann Fischer Boelová chce s věčnými debatami kolem zakřivení okurek definitvně skoncovat
Eurokomisařka Mariann Fischer Boelová chce s věčnými debatami kolem zakřivení okurek definitvně skoncovat | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nedotčena by měla zůstat pravidla pro 10 druhů ovoce a zeleniny, které ale tvoří plné tři čtvrtiny přeshraničního obchodu Evropské unie.

Druhy, kterých se změny nijak nedotknou, jsou jablka, citrusové plody, broskve, hrušky a rajčata.

Zbytečné plýtvání

"To neustále konfrontování se zahnutými okurkami už nesnesu. Chci debatu o tom, že EU vše reguluje do nejmenších detailů, jednou provždy ukončit," prohlásila Fischerová Boelová pro dánský deník Politiken.

Podle ní by regulace standardů pro ovoce a zeleninu měla padnout úplně. "Narazila jsem však na tvrdý odpor členských států," nechala se slyšet.

Hlavními zastánci zachování regulace jsou Itálie, Španělsko, Francie a Maďarsko. Zásluhu na současném posunu má obchodní gigant Sainsbury spolu s organizací Přátelé Země.

Foto: Ahold Slovakia

Ti rozjeli kampaň na povolení prodeje "nepovedeného" ovoce a zeleniny. Ve výzvě, kterou zaslali eurokomisařce Boelové uvádí, že by takový krok mohl zlevnit zeleninu až o 40 procent a zabránit ničení nedostačujících kusů.

Kvůli nevyhovujícím tvarům a se totiž ničí až pětina celkové produkce ovoce a zeleniny v Evropské unii.

"Za současné finanční krize si nemůžeme dovolit nechat pětinu produkce našich zemí ležet ladem, nesmíme pokračovat v ničení takového množství jídla ještě předtím, než vůbec opustí farmy," odůvodnila výzvu Sue Hendersonová ze společnosti Sainsbury.

Členské státy naposledy o těchto pravidlech hlasovaly v červnu. Pro úplné zrušení či změnu norem však nezvedla ruku potřebná kvalifikovaná většina.

Poté, co se na změně nedohodli ministři zemědělství jednotlivých států, tak tato iniciativa přešla na Boelovou. Pokud dojde ke schválení jejího návrhu, budou nová pravidla platit již od roku 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy