Soul - Zvýšená radiace byla minulý měsíc zaznamenána na hranici Severní a Jižní Koreje. Oznámilo to dnes jihokorejské ministerstvo školství, vědy a techniky, které ale současně vyloučilo, že by Severní Korea provedla další jaderný test. Důvody abnormální radiace Soul zatím nezjistil.
Podle ministerstva byla na hranici obou Korejí 15. května registrována osmkrát vyšší koncentrace xenonu. Tento plyn se uvolňuje do ovzduší po jaderné explozi nebo při úniku radioaktivních látek z jaderné elektrárny.
Pokud by ale Pchjongjang uskutečnil svůj třetí pokusný podzemní nukleární výbuch, následovalo by silné zemětřesení. Nic takového se podle jihokorejského ministerstva školství, vědy a techniky nestalo.
V okamžiku zjištění zvýšené koncentrace xenonu ve vzduchu vál vítr od severu. Nejmenovaný jihokorejský představitel nicméně řekl, že xenon nemusel nutně přicházet na jihokorejské území z KLDR, ale mohl se šířit z Ruska nebo z Číny.
Možnost, že by plyn uvolnila do ovzduší některá z jihokorejských atomových elektráren, tento činitel vyloučil.
Jihokorejský deník Čoson ilbo dnes v rozporu s tvrzením ministerstva školství, vědy a techniky napsal, že abnormální radioaktivitu mohl mít na svědomí severokorejský jaderný test menšího rozsahu. List se přitom odvolal na nejmenovaného jaderného experta.
Severní Korea dosud uskutečnila dva atomové výbuchy. V roce 2006 pak v loňském roce.
Agentura AP v souvislosti se zvýšenou radioaktivitou na korejské hranici připomněla, že KLDR 12.května oznámila úspěšnou realizaci jaderné fúze.
Tato průlomová technologie by v budoucnu mohla být zdrojem ekologicky čisté energie, protože při ní takřka nevzniká radioaktivní odpad. Je také ovšem cestou k vývoji vodíkové bomby.
Experti, kteří již desítky let s termojadernou fúzí experimentují, aniž ji zatím dokázali přeměnit v produktivní zdroj energie, o tomto údajném úspěchu jedné z nejchudších zemí světa hluboce pochybují.