Na kanadském pobřeží našli 13 tisíc let staré vzácné stopy, pochází od člověka z pozdní doby ledové

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
29. 3. 2018 20:55
Tento vzácný nález může podle odborníků objasnit život v poslední době ledové. "Lidé, kteří za sebou zanechali tyto stopy, byli mořeplavci," vysvětlují vědci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Victoria - Před třemi lety pátrali archeologové na západním pobřeží Kanady po zkamenělinách rostlin a usazeninách. Náhodou ale narazili na něco zcela nečekaného - lidskou stopu starou tisíce let.

Postupně během let objevili rovnou 29 otisků. Většinou šlo o chodidla pravé nohy, na nichž šlo snadno rozpoznat klenbu, patu i prsty. Nebylo tedy pochyb, že pochází od člověka.

Nyní vědci celý objev zveřejnili. Podle jejich studie se jedná o 13 tisíc let staré stopy, které mohou pocházet od vůbec nejstarších obyvatel Severní Ameriky. Dataci určili pomocí tzv. radiouhlíkové metody, která zjišťuje věk biologického materiálu. Sediment, ve kterém byly otisky uloženy, je právě tolik let starý. 

Tento vzácný nález může podle odborníků objasnit život lidí v poslední době ledové.

Výzkumu v kanadské provincii Britská Kolumbie se ujali vědci z Hakaiského institutu a z Univerzity ve Victorii. Konkrétně bádali na ostrově Calvert Island, který leží na jihozápadě Kanady.

Tři různé velikosti chodidla 

I když to jsou na první pohled "jen" velmi staré stopy, podle odborníků jde o další důkaz, že v období poslední doby ledové někteří lidé cestovali z Asie do Severní Ameriky na lodích podél pobřeží. A nikoliv skrze vnitrozemí.

Poslední doba ledová se datuje do období před 11 až 14 tisíci lety. Tehdy došlo k velkému poklesu mořské hladiny, její úroveň se nacházela o dva až tři metry níže oproti dnešku. Calvert Island, kde vědci stopy našli, byl dostupný jedině pomocí lodě.

"To naznačuje, že lidé, kteří za sebou zanechali tyto stopy, byli mořeplavci. Používali lodě k tomu, aby se sem dostali, lovili jídlo, žili tu a objevovali ostrovy," sdělil pro americký list The New York Times Duncan McLaren, který výzkum vedl. Studii ve středu publikoval odborný časopis PLOS One.

Není jasné, kolik lidí oněch 29 stop v zemi zanechalo. Vědci si jsou ale jisti, že jde o tři různé velikosti. Šlépěje patří jednomu dítěti a dvěma dospělým lidem, kteří tehdy chodili bosi. 

"Tři rozdílné velikosti stop vyvolávají obraz nukleární rodiny (muž, žena, dítě - pozn. red.) nebo malé skupinky lidí, která se v oblasti nacházela," dodal McLaren pro americkou televizní stanici CNN.

Další bádaní

To, že člověk moudrý (Homo sapiens sapiens) obýval západní kanadské pobřeží, odborníci věděli už dříve. Netušili ale, že až v takové míře. Vědci proto chtějí celý nález dál zkoumat. A zejména zjistit, kolik přesně lidí na ostrově Calvert Island pobývalo, co tam podnikali a jak moc bylo pobřežní prostředí nezbytné pro jejich přežití.

Další výzkum přitom nebude vůbec snadný. Dnes oblast pokrývají husté lesy a bažiny a lidé se tam mohou dopravit jedině lodí.

Podle archeologa Steva Webba z australské Bond University, který se však na studii nepodílel, je na objevu důležité zejména to, že stopy představují dědictví po "skutečných" lidech. Nejde jen o artefakty nebo kosterní pozůstatky. 

Podle Webba by ale vědci při budoucím pátrání měli pamatovat na to, že ne všichni lidé z období poslední doby ledové chodili bosi - někteří nosili boty ze zvířecí kůže, a tak jejich stopy vypadaly odlišně.

Video: Zemřel největší vědec světa. Jeho teorie výrazně přispěly k rozvoji lidského poznání

Zemřel největší vědec světa. Jeho teorie výrazně přispěly k rozvoji lidského poznání | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy