Gilgit (Pákistán) - Pákistánské helikoptéry dopravily do nemocnice dva nizozemské horolezce, kteří byli uvězněni na druhé nejvyšší hoře světa K2, kde o víkendu zahynulo nejméně jedenáct jejich kolegů. Jeden Ital zůstává ve výšce 6700 metrů, jeden muž je nezvěstný.
"Díky všemocnému Alláhovi začala záchranná operace dnes ráno a armádní vrtulník vyzvedl dva nizozemské horolezce," řekl agentuře Reuters ze základního tábora pod horou vysokou 8611 metrů armádní kapitán Azimulláh Baig.
"Máme potvrzeno jedenáct mrtvých, většinou jde o cizince," dodal.
Dále čtěte: Horolezec o tragédii na K2: Gilotině nejde zabránit
Z místa přicházejí různorodé zprávy. Zatím se zdá, že se k Holanďanům, kteří byli ve výšce 7300 metrů, přes noc dostal pákistánský tým, který je dopravil do základního tábora o 2100 metrů níže, odkud byli podle agentury AFP dopraveni do nemocnice.
Kvůli špatnému počasí se však nepodařilo helikoptérám vyzvednout italského horolezce Marca Confortolu, který za pomoci záchranného týmu nyní sestoupil do výšky 6700 metrů. Na další sestup mu však nezbývaly síly.
Původní plán byl, že by se s ním horolezci měli vrátit už k večeru, ten však nyní nevypadá pravděpodobný.
"Jeho stav není dobrý. Má modřiny a omrzliny a je vyčerpaný," prozradil AFP Mohammad Akram z Pákistánského sdružení dobrodruhů. "Pokud nebude schopen dojít do základního tábora do zítřka,... mohl by být spuštěn na popruzích, ale to je technicky velice náročná operace, která potřebuje čas na přípravu."
Umrzli v noci
Srbský a pákistánský horolezec zemřeli již při výstupu v pátek. Tři Korejce a dva Nepálce pak stejný den smetla lavina, která strhala lana, jimiž se jistili při sestupu.
Jeden z přeživších, švédský alpinista Fredrik Strang CNN popsal, jak poté během noci další lidé uvěznění na hoře v řídkém vzduchu umrzli. Mezi zemřelými jsou Ir, další Pákistánec, Nor a Francouz.
Viceprezident pákistánského alpinistického klubu a jeden z nejzkušenějších místních horolezců Šer Chán velké naděje na přežití nezvěstnému horolezci nedával.
Čtěte o českém výstupu na K2:
"Když jsou na K2 nezvěstní, jsou mrtví," prohlásil.
Neštěstí při sestupu
Ledová lavina se z vrcholku hory utrhla, když se horolezci vraceli po úspěšném výstupu zpátky do tábora. Zastihla je ve strmém žlabu známém jako Bottleneck (hrdlo) ve výšce 8200 metrů.
Pákistánská K2 není - co se týče počtu obětí - nejnebezpečnější horou světa. Má však největší procento těch, kteří zahynuli při sestupu. Nevrátilo se z ní více než 70 horolezců.
První člověk, který na jejím vrcholu stanul dvakrát, byl český horolezec Josef Rakoncaj (1983 a 1986). Jako druhému Čechovi se ji podařilo zlézt teprve před rokem Liboru Uhrovi.