Na jihu Japonska a na Tchaj-wanu udeřila silná zemětřesení

ČTK ČTK
20. 4. 2015 6:50
Japonské úřady vydaly varování před vlnou tsunami, vzápětí ho však odvolaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tokio/Tchaj-pej - Na jihu Japonska poblíž ostrova Okinawa udeřilo zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály. Tamní úřady po otřesech vydaly varování před jeden metr vysokou vlnou tsunami, výstrahu ale záhy odvolaly.

Stejně silné zemětřesení naměřili seismologové i na východě Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS.

V Japonsku vydané varování před tsunami se týkalo ostrovů Mijakodžima a Jaejama. Na ostrov Okinawa, který je oblíbeným cílem turistů a kde se nacházejí americké vojenské základny, se varování nevztahovalo.

Podle mluvčího japonské vlády otřesy žádné větší škody nezpůsobily.

Tchajwanské úřady varování před tsunami nevydaly, podle agentury Reuters ale byly otřesy cítit i v metropoli Tchaj-pej. Zemětřesení mělo podle místních seismologů ohnisko ve vzdálenosti 75 kilometrů od pobřeží v hloubce 17 kilometrů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy