Reykjavík - Vulkán na jihu Islandu, který nebyl aktivní po dvě stě let, se opět probudil k životu. Úřady z jeho nejbližšího okolí evakuovaly několik stovek lidí. Většina z nich se však až na obyvatele 14 farem vrátila domů.
Sopka se nachází pod ledovcem Eyjafjallajökull nedaleko vesnice Skógar přibližně 160 kilometrů jihovýchodně od islandské metropole Reykjavíku.
„V tomto okamžiku neznáme pravý rozsah erupce, ale máme nyní ve vzduchu tým, který hodnotí situaci," citovala agentura AP Vidir Reynissona z odboru pro civilní ochranu.
Podle Sigurgeira Gudmundssona ze stejného úřadu citovaného agenturou AFP bylo evakuováno 500 až 600 lidí.
Nejsou hlášena žádná zranění a bezprostřední nebezpečí prý nehrozí. Úřady se však obávají, že by mohl tající led způsobit rozsáhlé sesuvy, jako se to stalo při erupci v letech 1821 až 1823. Předtím se tato sopka probudila naposledy roku 1612.
Vulkán v současné době chrlí lávu a stoupající kouř dosáhl kilometrové výšky, k nebezpečnému tání ledu však dosud nedošlo. Vědci se však domnívají, že by mohl, jako se tomu už stalo v minulosti, způsobit erupci blízké velké sopky Katla,
Island je jednou z geologicky nejaktivnějších oblastí na Zemi a nachází se tu řada činných sopek. Přístroje zaznamenaly první aktivitu vulkánu v sobotu 23:30 místního času (0:30 SEČ).
Značná část vzdušného prostoru nad Islandem byla uzavřena kvůli možným obtížím při navigaci skrze mraky popela. Tři lety společnosti Icelandair na cestě z USA se musely vrátit. Letecký provoz však byl později v neděli obnoven.
"Popel už začal padat do (blízké vesnice) Fljotshlid. Lidé v okolí mluví o tom, že viděli jasná světla vycházející z ledovce," stojí na webové stránce RUV.
"Bylo to trochu strašidelné, ale přesto úžasná podívaná," napsala serveru BBC News místní obyvatelka Katrin Moller Eiriksdottir.