Muže spojovaného s korupcí u gripenů zatkla policie

ČTK Markéta Chaloupská, ČTK
28. 2. 2009 14:25
Zadržela ho rakouská policie, teď se rozhoduje o vazbě
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Gripen International

Vídeň - Policie zatkla rakouského podnikatele a muže spojovaného s korupcí při uzavírání smluv na stíhačky Gripen - Alfonse Mendsdorffa-Pouillyho.

Rakouští vyšetřovatelé muže obviňují z praní špinavých peněz.

Podle agentury APA byl zatčen v pátek v Rakousku, konkrétně ve svém zámečku v jižním Burgenlandu u maďarských hranic. Dnes byl ve Vídni předveden před soud.

Ten musí do osmačtyřiceti hodin rozhodnout, zda na něj uvalí vazbu.

A čeho se měl Mendsdorff dopustit?

Podle rakouského magazínu Profil získal obchodník od britského zbrojního koncernu BAE Systems různými oklikami 13 milionů eur (asi 365 milionů korun), ovšem pro tyto platby nebyl zřejmý důvod. Předmětem vyšetřování tak zůstává otázka, s jakými obchody částky souvisejí, řekl státní zástupce.

"V minulých měsících otevřeli vyšetřovatelé nejrůznější konta, zkoumali příchody a odchody peněz i jejich příjemce. Přitom narazili na toky peněz, které od BAE přes různé firmy končily u Mensdorffa. Sám Mensdorff působil od roku 1992 pro BAE jako poradce v Česku," uvedl magazín Profil ve svém internetovém vydání.

Hotová stíhačka ještě musí podstoupit velké množství testů a prověrek.
Hotová stíhačka ještě musí podstoupit velké množství testů a prověrek. | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Mensdorffa-Pouillyho policie podezřívá, že se snažil původ peněz prokázat falešnými účty a dokumenty.

Právní zástupce zadrženého sdělil, že peníze přes konto jeho mandanta proudily, odmítl však, že by šlo o praní peněz nebo o korupci.

"České" gripeny

Mluvčí státního zastupitelství řekla, že v souvislosti s nákupem gripenů v Česku existuje proti Mensdorffu-Pouillymu také podezření z korupce. To ale nebyl důvod nynějšího zatčení.  

Mensdorff-Pouilly v minulosti působil jako poradce BAE Systems. Česko se původně dohodlo na koupi gripenů, ale v roce 2002 smlouvu zrušilo a o dva roky později ji nahradilo kontraktem na desetiletý pronájem 14 strojů za 19,65 miliardy korun.

Podezření z korupce při obchodu s gripeny nebylo prokázáno ani v Česku, ani později v Maďarsku.

 

Právě se děje

Další zprávy