Německý soud poslal na sedm let do vězení muže, který prodal zbraň střelci z Mnichova

ČTK ČTK
19. 1. 2018 13:39
Osmnáctiletý mladík předloni zastřelil v nákupním centru v Mnichově devět lidí. Pak spáchal sebevraždu. Do vězení teď půjde prodejce zbraně.
Foto: Reuters

Mnichov - Na sedm let poslal v pátek německý soud do vězení muže, který prodal pistoli osmnáctiletému mladíkovi, jenž předloni v Mnichově zabil devět lidí. Soud Philippa K. uznal vinným ze zabití a ublížení na zdraví z nedbalosti, informovala agentura DPA. Samotný střelec spáchal po činu sebevraždu.

Němec íránského původu David Ali Sonboly v červenci 2016 u nákupního centra Olympia v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí. Zbraň, kterou k činu použil, získal přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům.

Zbraní, kterou si pořídil za 4000 eur (nyní asi 102 000 korun), byla na Slovensku vyrobená pistole Glock 17.

Třiatřicetiletý muž ze středního Německa, který Sonbolymu zbraň prodal a v pátek si za to vyslechl sedmiletý trest, je jediným, kdo se bude ze svého činu zodpovídat. Sonboly spáchal sebevraždu krátce po činu.

Podle vyšetřovatelů byla motivem Sonbolyho činu dlouhodobá šikana ze strany spolužáků. Mladík kvůli tomu trpěl psychickými problémy. Zvláštní nenávist si vybudoval k lidem z jihovýchodní Evropy.

Při útoku si záměrně vybíral mladé lidi, kteří odpovídali jeho představě o nepříteli. Mezi mrtvými byly mimo jiné osoby původem z Maďarska, Turecka, Řecka a Kosova. Politický motiv činu vyšetřovatelé ale vyloučili.

Šílená střelba v Mnichově se odehrála krátce po teroristickém útoku ve vlaku jedoucím do bavorského Würzburgu a krátce před atentátem ve městě Ansbach ve stejné spolkové zemi. Ačkoli bilance střelby v bavorské metropoli byla zdaleka nejtragičtější, nejednalo se o teroristický útok, zdůraznilo už dříve státní zastupitelství.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy