Německý soud poslal na sedm let do vězení muže, který prodal zbraň střelci z Mnichova

ČTK ČTK
19. 1. 2018 13:39
Osmnáctiletý mladík předloni zastřelil v nákupním centru v Mnichově devět lidí. Pak spáchal sebevraždu. Do vězení teď půjde prodejce zbraně.
Foto: Reuters

Mnichov - Na sedm let poslal v pátek německý soud do vězení muže, který prodal pistoli osmnáctiletému mladíkovi, jenž předloni v Mnichově zabil devět lidí. Soud Philippa K. uznal vinným ze zabití a ublížení na zdraví z nedbalosti, informovala agentura DPA. Samotný střelec spáchal po činu sebevraždu.

Němec íránského původu David Ali Sonboly v červenci 2016 u nákupního centra Olympia v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí. Zbraň, kterou k činu použil, získal přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům.

Zbraní, kterou si pořídil za 4000 eur (nyní asi 102 000 korun), byla na Slovensku vyrobená pistole Glock 17.

Třiatřicetiletý muž ze středního Německa, který Sonbolymu zbraň prodal a v pátek si za to vyslechl sedmiletý trest, je jediným, kdo se bude ze svého činu zodpovídat. Sonboly spáchal sebevraždu krátce po činu.

Podle vyšetřovatelů byla motivem Sonbolyho činu dlouhodobá šikana ze strany spolužáků. Mladík kvůli tomu trpěl psychickými problémy. Zvláštní nenávist si vybudoval k lidem z jihovýchodní Evropy.

Při útoku si záměrně vybíral mladé lidi, kteří odpovídali jeho představě o nepříteli. Mezi mrtvými byly mimo jiné osoby původem z Maďarska, Turecka, Řecka a Kosova. Politický motiv činu vyšetřovatelé ale vyloučili.

Šílená střelba v Mnichově se odehrála krátce po teroristickém útoku ve vlaku jedoucím do bavorského Würzburgu a krátce před atentátem ve městě Ansbach ve stejné spolkové zemi. Ačkoli bilance střelby v bavorské metropoli byla zdaleka nejtragičtější, nejednalo se o teroristický útok, zdůraznilo už dříve státní zastupitelství.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 1 hodinou

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy