Němci řeší, jak potrestat samozvanou šaría policii. Její velitel už je za mřížemi kvůli terorismu

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2018 6:52
Takzvaná šaría policie v Severním Porýní-Vestfálsku přemlouvala na ulici německé muslimy, aby nechodili do barů, heren nebo nočních klubů.
Sven Lau.
Sven Lau. | Foto: Reuters

Karlsruhe - Velké překvapení způsobilo v září 2014 pět mužů v německém Wuppertalu. Někteří si na sebe oblékli oranžové vesty s nápisem šaría policie a po setmění procházeli ulicemi, ve kterých jsou bary, herny a noční kluby.

Šaría policie ve Wuppertalu | Video:

Muže, které považovali od pohledu za muslimy, v nich odrazovali od alkoholu, drog, hazardních her, nevěstinců a pornokin. Slovy a letáky, nešlo o žádné výhrůžky ani fyzický nátlak. Německá policie ale zakročila a sedm islamistů se za svoji aktivitu dostalo před soud. Kromě pětice z ulic také další dva, kteří jim pomáhali.

Před soudem muži čelili obvinění z šíření islamistické ideologie v rozporu s německou ústavou a také z nepovoleného nošení uniforem kvůli oranžové vestě a nápisu. Žádný trest ale nepřišel. Soudce v listopadu 2016 rozhodl, že samozvaní policisté žádný trestný čin nespáchali.

Státní zástupce se odvolal a o případu rozhodoval Spolkový ústavní soud v Karlsruhe. Ten ve čtvrtek večer zrušil původní rozsudek. Wuppertálský soud podle něj nevzal v úvahu, že někteří lidé se mohli cítit šaría policií ohrožení nebo zastrašováni.

Obžaloba původního procesu tvrdila, že muži chtěli nahradit existující právní systém v Německu islámským právem šaría, které je v rozporu s ústavou. Islamisté se při hlídkování v ulicích natáčeli a s hrdostí pak publikovali na internetu. Na videu je vidět, jak muži ve vestách hovoří s lidmi na ulici. "Všechno v pořádku, bratře? Můžeme ti dát naši navštívenku? Tady máš něco ke čtení."

Hlavním organizátorem akce ve Wuppertalu byl německý konvertita k islámu Sven Lau. Ten už ale za mřížemi je: soud v Düsseldorfu ho tam loni poslal na pět let za verbování německých muslimů pro syrskou džihádistickou organizaci Džabhat al-Nusra.

Severní Porýní-Vestfálsko je německou spolkovou zemí s největšími aktivitami radikálních islamistů a kazatelů. Odešlo z ní nejvíce Němců bojovat za Islámský stát. Hlavním centrem rekrutů byla už v současnosti uzavřená mešita ve městě Dinslaken u Duisburgu.

Německá kontrarozvědka BfV eviduje v celém Německu zhruba šest tisíc radikálních islamistů, z toho jich 1800 žije v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve Wuppertalu se islamisté vedení Lauem scházeli v mešitě v ulici Klophausstraße.

Ikonickou postavou německých islamistů-konvertitů je bývalý úspěšný boxer Pierre Vogel. Ten si ale dává v kázáních velký pozor a vyhýbá se všemu, co by se dalo označit za útok na německou ústavu nebo výzvy k násilí.

Svědek natočil dramatické chvíle po neúspěšném útoku islamisty v centru Paříže | Video: twitter/elugeescojonudo
 

Právě se děje

před 36 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 48 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy