Němci řeší, jak potrestat samozvanou šaría policii. Její velitel už je za mřížemi kvůli terorismu

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2018 6:52
Takzvaná šaría policie v Severním Porýní-Vestfálsku přemlouvala na ulici německé muslimy, aby nechodili do barů, heren nebo nočních klubů.
Sven Lau.
Sven Lau. | Foto: Reuters

Karlsruhe - Velké překvapení způsobilo v září 2014 pět mužů v německém Wuppertalu. Někteří si na sebe oblékli oranžové vesty s nápisem šaría policie a po setmění procházeli ulicemi, ve kterých jsou bary, herny a noční kluby.

Šaría policie ve Wuppertalu | Video:

Muže, které považovali od pohledu za muslimy, v nich odrazovali od alkoholu, drog, hazardních her, nevěstinců a pornokin. Slovy a letáky, nešlo o žádné výhrůžky ani fyzický nátlak. Německá policie ale zakročila a sedm islamistů se za svoji aktivitu dostalo před soud. Kromě pětice z ulic také další dva, kteří jim pomáhali.

Před soudem muži čelili obvinění z šíření islamistické ideologie v rozporu s německou ústavou a také z nepovoleného nošení uniforem kvůli oranžové vestě a nápisu. Žádný trest ale nepřišel. Soudce v listopadu 2016 rozhodl, že samozvaní policisté žádný trestný čin nespáchali.

Státní zástupce se odvolal a o případu rozhodoval Spolkový ústavní soud v Karlsruhe. Ten ve čtvrtek večer zrušil původní rozsudek. Wuppertálský soud podle něj nevzal v úvahu, že někteří lidé se mohli cítit šaría policií ohrožení nebo zastrašováni.

Obžaloba původního procesu tvrdila, že muži chtěli nahradit existující právní systém v Německu islámským právem šaría, které je v rozporu s ústavou. Islamisté se při hlídkování v ulicích natáčeli a s hrdostí pak publikovali na internetu. Na videu je vidět, jak muži ve vestách hovoří s lidmi na ulici. "Všechno v pořádku, bratře? Můžeme ti dát naši navštívenku? Tady máš něco ke čtení."

Hlavním organizátorem akce ve Wuppertalu byl německý konvertita k islámu Sven Lau. Ten už ale za mřížemi je: soud v Düsseldorfu ho tam loni poslal na pět let za verbování německých muslimů pro syrskou džihádistickou organizaci Džabhat al-Nusra.

Severní Porýní-Vestfálsko je německou spolkovou zemí s největšími aktivitami radikálních islamistů a kazatelů. Odešlo z ní nejvíce Němců bojovat za Islámský stát. Hlavním centrem rekrutů byla už v současnosti uzavřená mešita ve městě Dinslaken u Duisburgu.

Německá kontrarozvědka BfV eviduje v celém Německu zhruba šest tisíc radikálních islamistů, z toho jich 1800 žije v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve Wuppertalu se islamisté vedení Lauem scházeli v mešitě v ulici Klophausstraße.

Ikonickou postavou německých islamistů-konvertitů je bývalý úspěšný boxer Pierre Vogel. Ten si ale dává v kázáních velký pozor a vyhýbá se všemu, co by se dalo označit za útok na německou ústavu nebo výzvy k násilí.

Svědek natočil dramatické chvíle po neúspěšném útoku islamisty v centru Paříže | Video: twitter/elugeescojonudo
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy