Němci řeší, jak potrestat samozvanou šaría policii. Její velitel už je za mřížemi kvůli terorismu

Martin Novák Martin Novák
12. 1. 2018 6:52
Takzvaná šaría policie v Severním Porýní-Vestfálsku přemlouvala na ulici německé muslimy, aby nechodili do barů, heren nebo nočních klubů.
Sven Lau.
Sven Lau. | Foto: Reuters

Karlsruhe - Velké překvapení způsobilo v září 2014 pět mužů v německém Wuppertalu. Někteří si na sebe oblékli oranžové vesty s nápisem šaría policie a po setmění procházeli ulicemi, ve kterých jsou bary, herny a noční kluby.

Šaría policie ve Wuppertalu

Muže, které považovali od pohledu za muslimy, v nich odrazovali od alkoholu, drog, hazardních her, nevěstinců a pornokin. Slovy a letáky, nešlo o žádné výhrůžky ani fyzický nátlak. Německá policie ale zakročila a sedm islamistů se za svoji aktivitu dostalo před soud. Kromě pětice z ulic také další dva, kteří jim pomáhali.

Před soudem muži čelili obvinění z šíření islamistické ideologie v rozporu s německou ústavou a také z nepovoleného nošení uniforem kvůli oranžové vestě a nápisu. Žádný trest ale nepřišel. Soudce v listopadu 2016 rozhodl, že samozvaní policisté žádný trestný čin nespáchali.

Státní zástupce se odvolal a o případu rozhodoval Spolkový ústavní soud v Karlsruhe. Ten ve čtvrtek večer zrušil původní rozsudek. Wuppertálský soud podle něj nevzal v úvahu, že někteří lidé se mohli cítit šaría policií ohrožení nebo zastrašováni.

Obžaloba původního procesu tvrdila, že muži chtěli nahradit existující právní systém v Německu islámským právem šaría, které je v rozporu s ústavou. Islamisté se při hlídkování v ulicích natáčeli a s hrdostí pak publikovali na internetu. Na videu je vidět, jak muži ve vestách hovoří s lidmi na ulici. "Všechno v pořádku, bratře? Můžeme ti dát naši navštívenku? Tady máš něco ke čtení."

Hlavním organizátorem akce ve Wuppertalu byl německý konvertita k islámu Sven Lau. Ten už ale za mřížemi je: soud v Düsseldorfu ho tam loni poslal na pět let za verbování německých muslimů pro syrskou džihádistickou organizaci Džabhat al-Nusra.

Severní Porýní-Vestfálsko je německou spolkovou zemí s největšími aktivitami radikálních islamistů a kazatelů. Odešlo z ní nejvíce Němců bojovat za Islámský stát. Hlavním centrem rekrutů byla už v současnosti uzavřená mešita ve městě Dinslaken u Duisburgu.

Německá kontrarozvědka BfV eviduje v celém Německu zhruba šest tisíc radikálních islamistů, z toho jich 1800 žije v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve Wuppertalu se islamisté vedení Lauem scházeli v mešitě v ulici Klophausstraße.

Ikonickou postavou německých islamistů-konvertitů je bývalý úspěšný boxer Pierre Vogel. Ten si ale dává v kázáních velký pozor a vyhýbá se všemu, co by se dalo označit za útok na německou ústavu nebo výzvy k násilí.

Svědek natočil dramatické chvíle po neúspěšném útoku islamisty v centru Paříže | Video: twitter/elugeescojonudo
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, dopadly do Japonského moře

Severní Korea v pondělí ze svého východního pobřeží odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Dopadly do Japonského moře. Podle zahraničních agentur o tom informovalo velení jihokorejské armády a japonská pobřežní stráž. Komunistická země v posledních týdnech rakety testuje opakovaně.

Rakety byly odpáleny v 7:47 místního času (0:47 SELČ) z oblasti jižně od severokorejského hlavního města Pchjongjangu. Urazily vzdálenost přibližně 370 kilometrů (229 mil), než dopadly do moře. Podle agentury AP o tom informoval jihokorejský sbor náčelníků štábů. Jižní Korea odpálení raket odsoudila jako "vážnou provokaci" ohrožující mír v regionu a porušující rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Během března už KLDR provedla sedm pokusů. Stále častější demonstrace vojenské síly je mimo jiné reakcí na nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy