Manchester - Britský premiér David Cameron televizi BBC řekl, že chce nechat přehodnotit unijní smlouvy a "velmi radikálně" projednat nový vztah mezi Velkou Británií a Evropskou unií.
Ministerský předseda už v lednu slíbil, že pokud bude v parlamentních volbách v roce 2015 znovu zvolen, pokusí se znovu dojednat podmínky britského členství v EU a vypíše referendum o setrvání své země v Unii.
Brusel má mezi představiteli Konzervativní strany, jejíž výroční konference začíná v Manchesteru, mnoho tvrdých odpůrců. Většinou sice souhlasí s evropským jednotným trhem, politiku Evropské unie však považují za byrokratickou a nedemokratickou.
Bývalý ministr financí Nigel Lawson v květnu dokonce prohlásil, že Británie by měla Evropskou unii opustit. Podle něj proto, že Cameronův plán vrátit část pravomocí do Londýna je odsouzen k zániku.
Británie vstoupila do EU v roce 1973 a patří k zemím, které podporují ekonomickou spolupráci v rámci unie. Už méně ale podporují politickou či vojenskou integraci.
Londýn se například nepřipojil k schengenskému prostoru pro volný pohyb osob a vymínil si řadu výjimek z unijních smluv.
Jednotná Evropa je ale zřejmě stále méně populární i mezi britskými voliči. Podle jednoho letošního průzkumu chce z Evropské unie vystoupit 46 procent Britů, podle jiného průzkumu by chtěla třetina voličů uspořádat referendum o EU už nyní.
Pro setrvání v Evropské unii by přitom v květnu hlasovalo podle ankety jen 22 procent lidí.