Tahle Evropa není pro mladé, říká expert na trh práce

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 9. 2013 18:15
Rozhovor s italským profesorem a bývalým ministrem práce a sociální politiky
Tiziano Treu.
Tiziano Treu. | Foto: Flickr.com

Krynice - Za vysokou nezaměstnanost mladých lidí si mohou evropské státy samy. Kladou totiž příliš vysoký důraz na to, aby udržely v práci starší pracovníky. Tvrdí to profesor Tiziano Treu, který se věnuje pracovnímu právu na Katolické univerzitě v Miláně a je bývalým ministrem práce a sociální politiky v Itálii.

Ochranu "stáří" podle něj podporují firmy, politici i odbory, zatímco absolventi škol žádnou ochranu nemají.

Zároveň ale připouští, že si za problém mohou částečně i absolventi. "Nedokážou se dostatečně flexibilně pohybovat po Evropě, navíc si stále vybírají obory, které byly populární v minulosti, ale dnes v nich existuje přetlak odborníků," říká Tiziano Treu v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz, pořízeném během ekonomického fóra v polské Krynici.

Aktuálně.cz: Co považujete za hlavní příčinu stále vyšší nezaměstnanosti mladých lidí v Evropské unii?

Tiziano Treu: Když to řeknu obecně, Evropa je starý kontinent se starou ekonomikou. Není to místo pro mladé. Spíše to je tak, že se k nim chová sobecky.

A.cz: Můžete to vysvětlit podrobněji?

Politici jim zavírají dveře, nechávají si uvnitř "insidery", investují peníze na ochranu existujících míst. A  ty, co teprve přicházejí, je tak velmi snadné vytlačit. V některých zemích to není tak hrozné, například na severu Evropy, ale obecně můžeme o našem kontinentu říci, že se obrací k minulosti. Oceňujeme senioritu, ale ne mládí.

A.cz: Kterých oborů se problém, o kterém mluvíte, týká nejvíce?

Tyto bariéry podle mě nejsou dané sektorem. Ani v moderních odvětvích, pro která by měli být mladí lidé vzděláni a lépe připraveni, není snadné je prolomit. Tradičně se to ale hodně týká práce ve veřejném sektoru.

A.cz: Z jakého důvodu Evropa klade na stáří takový důraz?

Ve většině zemí to jednoduše vyplývá z politických a kulturních tradic - starší lidi tu dlouhodobě podporuje většina odborů i politických stran, které jim zajišťují silnou ochranu pracovních míst. Zatímco mladí podobné zastoupení nemají. V první řadě to platí pro Itálii, ale také třeba ve Francii. A současná opatření, která státy na podporu zaměstnanosti přijímají, na změnu zatím nestačí.

A.cz: Jaké kroky máte přesně na mysli?

Státní podpora firem, které najmou mladé, propagace učebních oborů, pomoc absolventům při hledání adekvátní práce. Ještě důležitější je ale změnit systém vzdělávání tak, aby byli mladí aktivnější a pružnější a zvládali se třeba lépe pohybovat v rámci Evropy. Stejně tak je potřeba, aby jejich schopnosti lépe vyhovovaly firmám, které mají s náborem zaměstnanců obecně problém.

A.cz: Nemohou si přesto mladí, alespoň částečně, za tu nezaměstnanost sami? Jak už jste sám zmínil, existuje řada volných míst. Buď ale tuto práci nechtějí dělat, nebo na ni nemají kvalifikaci.

Nerovnováha tu rozhodně je, ale opět, je to důsledek toho, že se lidé soustředí na obory, které byly populární v minulosti - jako právo, ekonomika. A trvá to, než pochopí, že by se měli zaměřit i na něco jiného. Kromě toho zde vidím problém, že někteří lidé jsou převzdělaní a je pro ně obtížné najít práci, která by odpovídala jejich kvalifikaci. To platí i pro řemeslníky - mají velké množství znalostí, ale chybí jim zkušenosti.

A.cz: Myslíte si, že za současný stav může mimo jiné evropská politika, podle které by mělo mít co nejvíce lidí vysokoškolský diplom?

Jsem přesvědčený, že každý mladý člověk by měl dnes vystudovat univerzitu, ale nemělo by to být jen právo nebo filozofie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy