Mračna nad Sarkozym. Policie šetří údajné úplatky

Radim Klekner Radim Klekner
7. 7. 2010 17:24
Francouzský prezident popírá, že by jeho strana tajně přijala 150 tisíc eur.
Sarkozy obvinění z ilegálního financování své strany odmítá
Sarkozy obvinění z ilegálního financování své strany odmítá | Foto: Reuters

Paříž - Nad francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym se stahují mračna. Policie začala vyšetřovat, zda jeho strana Unie pro lidové hnutí (UMP) přijala v roce 2007 sto padesát tisíc eur, které neprošly oficiálním účetnictvím strany.

Bankovní dokumenty potvrzující výběr 50 tisíc eur, o nichž v souvislosti s úplatkem pro UMP hovořila bývalá účetní miliardářky Liliane Bettencourtové, již byly údajně nalezeny.

Sedmaosmdesátiletá Bettencourtová, hlavní akcionářka kosmetického koncernu l´Oréal, jejíž majetek je odhadován na 17 miliard eur, je v současnosti vyšetřována pro daňové úniky.

Její někdejší účetní Claire Thiboutová přišla v pondělí s obviněním, že správce majetku Bettencourtové Patrice de Maistre, před třemi lety poskytl UMP "ve třech obálkách" celkem 150 000 eur.

Thiboutová, na niž byla podána žaloba pro "narušení soukromí", je nezvěstná.

Úplatek měl podle ní přijmout nynější ministr práce Eric Woerth, který byl v roce 2007, kdy se ve Francii konaly prezidentské volby, pokladníkem UMP.

Chození pro obálky

Woerth aféru označil za výsledek "politického spiknutí organizovaného socialistickou stranou". Také Sarkozy v ní spatřuje jen snahu o diskreditaci jeho osoby s výhledem na prezidentské volby, které se v zemi konají v dubnu roku 2012.

"Nikdy jsem nepřijal ilegálně jediné euro," citovala Woertha agentura Reuters. "Je to vše jen pomlouvačná kampaň. Jsem ministrem, který tvrdě bojuje proti daňovým únikům. Švýcaři mě k smrti nenávidí."

Penzijní reforma připravovaná ministrem práce narazila na mohutné protesty odborů
Penzijní reforma připravovaná ministrem práce narazila na mohutné protesty odborů | Foto: Aktuálně.cz

Francie přijala před lety zákon, podle kterého smí jedna osoba poskytnout politické straně za rok dar ve výši pouhých 7500 eur. To je přibližně průměrný čtvrtletní plat v zemi. V hotovosti smí být přitom darováno pouhých 150 eur.

Woerth, který řídil do března rezort financí, je v rámci UMP prezidentovým klíčovým spojencem. A také hlavním strůjcem penzijní reformy připravované nyní vládou, proti níž ostře protestují jak odbory tak i Francouzská socialistická strana.

Jeho žena pracovala pro de Maistreho ještě minulý měsíc.

Kompromitující nahrávky

Tvrzení Thiboutové, podle které peníze určené Woerthovi převzal z jejích rukou osobně de Maistre, správce majetku Bettencourtové popírá. Peníze prý účetní vybírala z pobočky bankovního domu PNB v pařížském 16. městském obvodu. Pak byly údajně předávány politikům navštěvujícím vilu Bettencourtové.

"Politici chodili do domu ustavičně, zejména v čase voleb...Vždycky si přicházeli pro obálky, někdy v nich bylo i sto či dokonce dvě stě tisíc eur... Nicolas Sarkozy dostával svou obálku také."

Ještě závažnější než tvrzení Thiboutové jsou nahrávky rozhovorů probíhajících ve vile, které tajně pořídil komorník Bettencourtové. Vyplývá z nich, že miliardářka skutečně členy UMP včetně Woertha penězi obdarovávala a že se vyhýbala placení daní.

Pokud se obvinění potvrdí, bude to pro ministra práce stejně jako pro prezidenta znamenat pohromu. Sarkozyho popularita se v posledních průzkumech propadla až na rekordně nízkých 26 procent a objevily se spekulace, že o prodloužení svého mandátu vůbec nebude usilovat.

 

Právě se děje

Další zprávy