Haníjovo místo v čele politického křídla Hamásu podle agentury Reuters pravděpodobně převezme někdejší šéf tohoto hnutí Chalíd Mišál. Podle agentury Reuters se na tom shodují analytici i vysocí představitelé hnutí.
Mišál vedl politické křídlo Hamásu před Haníjou v letech 1996 až 2017 a v současnosti žije v Kataru. V roce 1997 přežil v Jordánsku pokus o zabití nařízený tehdejším izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Agentura AFP se domnívá, že do čela politického vedení Hamásu má nakročeno Músa abú Marzúk, který patřil k politikům blízkým Haníjovi. Abú Marzúk přes deset let žil ve Spojených státech, které však musel opustit kvůli obvinění, že se podílel na financování Hamásu, který USA považují za teroristickou organizaci.
Podle agentury AFP abú Marzúk zastává uvnitř Hamásu kontroverzní názor, aby palestinský stát vznikl v hranicích z roku 1967.
Podle AFP je dalším favoritem Chalíl Hajja, který sice žije v zahraničí, ale zastává pozici místopředsedy politického křídla Hamásu v Pásmu Gazy. Dobře se tedy zná se šéfem Hamásu v Pásmu Gazy Jahjou Sinvárem. Hajja silně podporuje ozbrojený boj proti Izraeli a řada jeho příbuzných zahynula v izraelských úderech.
Hamás nepadne, věří experti
Odborníci se také shodují, že hnutí Hamás smrt svého vysokého představitele překoná. Podle nich to ukazují příklady z minulosti, kdy se Izraeli podařilo zabít dalšího jeho vysoké představitele.
Mezi nimi je i zakladatel a duchovní vůdce hnutí Hamás šajch Ahmad Jásín, který zemřel při izraelském úderu z roku 2004. Podle analytika Hugha Lovatta by smrt Haníji mohla vést k posílení tvrdého křídla hnutí.
"Haníja podporoval uvnitř Hamásu umírněnou dynamiku, i když je to relativní," uvedl pro agenturu AFP. Podle agentury Reuters zabití šéfa politického křídla zřejmě nebude mít bezprostřední dopad na válku v Pásmu Gazy, protože jednotky Hamásu tam mají operační autonomii na vedení Hamásu v Kataru.
Haníja zemřel dnes brzy ráno v Theránu při úderu ze vzduchu. Hamás tvrdí, že za úderem stojí Izrael, který to však oficiálně nekomentoval.