Možná je už nikdy neuvidíme. Rusové odchází na vojnu, na nádraží se loučí s rodinami

Možná je už nikdy neuvidíme. Rusové odchází na vojnu, na nádraží se loučí s rodinami
Pohled na ruské město Omsk, kde žije přes milion lidí.
Obavu na začátku března potvrdila také ruská senátorka Ljudmila Narusovová, když uvedla, že ví o stovce mladých vojáků, především branců, kteří byli přinuceni smlouvu podepsat a šli bojovat na Ukrajinu. Přežili jenom čtyři, cituje ji al-Džazíra.
Do vojenské služby může být povolán každý Rus mezi 18 až 27 lety bez zdravotních potíží a bez předchozího obvinění ze závažného trestného činu. V náboru, který probíhá mezi 1. dubnem a 15. červencem, by mělo na vojnu nastoupit 134 500 mužů, uvádí agentura Reuters.
Dvakrát do roka probíhá v Rusku nábor mladých mužů na vojnu. Fotograf agentury Reuters zaznamenal loučení branců se svými blízkými v Omsku, který leží v jižní části Sibiře. Tisíce mladých mužů byly povolány v rámci jarního náboru.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 6. 2022 13:35
Na nádraží v ruském Omsku se loučí branci, muži mezi 18 a 27 lety, se svými rodinami. Přestože povinná vojenská služba trvá jen rok, jejich blízcí se obávají, jestli se s nimi ještě někdy setkají. Kreml brance podle některých zpráv posílá bojovat na Ukrajinu, kde už zemřely tisíce ruských vojáků.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy