Mor přišel do Evropy z Číny, byl tam o 2600 let dřív

Zahraničí Zahraničí
1. 11. 2010 18:37
Nemoc se rozšířila na "Starý kontinent" po Hedvábné stezce, potvrdili vědci
Yersinia pestis
Yersinia pestis | Foto: Wikipedia

Paříž - První morová epidemie vypukla v Číně o více než 2 600 let dříve, než zasáhla Evropu.

Vyplývá to z poslední studie, na níž se pod vedením Marka Achtmana z Irska podíleli vědci z Číny, Francie, Německa, Madagaskaru a Spojených států. Studii v neděli zveřejnil časopis Nature Genetics ve své rozšířené online verzi.

Potvrdily se tak dlouhodobé domněnky, že mor (a potažmo tedy bakterie Yersinia pestis) se jako první objevil v Číně. Následně se rozšířil do Evropy.

"Studie klade důraz na četné mutace morové bakterie. Z nich je patrné, že se bakterie přizpůsobovala vždy dané zeměpisné oblasti," uvídí se v tiskové zprávě francouzského Muzea přírodní historie, které se na studii rovněž podílelo.

"Mužům i ženám začala otékat podpaží. Otoky byly nejdříve velké jako vejce, potom jako jablko. Po těle se jim začaly objevovat také modré a černé skvrny. To bylo vždy znamení smrti," popisoval příznaky nemoci Boccacio ve Florencii, kam se mor rozšířil v letech 1348 a 1349.

"Černá smrt" se na kontinent dostávala přes velké přístavy, například Neapol, Florencii či Marseille.

Na konci středověku měl mor na svědomí život 20 milionů Evropanů a Evropanek. Tuto dobu dodnes připomínají četné morové sloupy. Ty sloužily jako "poděkování" za odeznění epidemie.

České území zasáhla morová epidemie několikrát. Poprvé v roce 1349, naposledy v letech 1711-1715.

Z Evropy mor postupoval do Afriky. Do Spojených států se nemoc dostala teprve v 19. století přes přístavy v San Francisku a Los Angeles.

Jak upozorňuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, úmrtí zapřičiněná morem se vyskytují dodnes. "Pokud se však nemoc včas diagnostikuje, lze ji antibiotiky léčit," uvedla Elisabeth Carnielová z pařížského Pasteurova institutu.

 

Právě se děje

Další zprávy