Mor přišel do Evropy z Číny, byl tam o 2600 let dřív

Zahraničí Zahraničí
1. 11. 2010 18:37
Nemoc se rozšířila na "Starý kontinent" po Hedvábné stezce, potvrdili vědci
Yersinia pestis
Yersinia pestis | Foto: Wikipedia

Paříž - První morová epidemie vypukla v Číně o více než 2 600 let dříve, než zasáhla Evropu.

Vyplývá to z poslední studie, na níž se pod vedením Marka Achtmana z Irska podíleli vědci z Číny, Francie, Německa, Madagaskaru a Spojených států. Studii v neděli zveřejnil časopis Nature Genetics ve své rozšířené online verzi.

Potvrdily se tak dlouhodobé domněnky, že mor (a potažmo tedy bakterie Yersinia pestis) se jako první objevil v Číně. Následně se rozšířil do Evropy.

"Studie klade důraz na četné mutace morové bakterie. Z nich je patrné, že se bakterie přizpůsobovala vždy dané zeměpisné oblasti," uvídí se v tiskové zprávě francouzského Muzea přírodní historie, které se na studii rovněž podílelo.

"Mužům i ženám začala otékat podpaží. Otoky byly nejdříve velké jako vejce, potom jako jablko. Po těle se jim začaly objevovat také modré a černé skvrny. To bylo vždy znamení smrti," popisoval příznaky nemoci Boccacio ve Florencii, kam se mor rozšířil v letech 1348 a 1349.

"Černá smrt" se na kontinent dostávala přes velké přístavy, například Neapol, Florencii či Marseille.

Na konci středověku měl mor na svědomí život 20 milionů Evropanů a Evropanek. Tuto dobu dodnes připomínají četné morové sloupy. Ty sloužily jako "poděkování" za odeznění epidemie.

České území zasáhla morová epidemie několikrát. Poprvé v roce 1349, naposledy v letech 1711-1715.

Z Evropy mor postupoval do Afriky. Do Spojených států se nemoc dostala teprve v 19. století přes přístavy v San Francisku a Los Angeles.

Jak upozorňuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, úmrtí zapřičiněná morem se vyskytují dodnes. "Pokud se však nemoc včas diagnostikuje, lze ji antibiotiky léčit," uvedla Elisabeth Carnielová z pařížského Pasteurova institutu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy