Mongolové volili změnu, komunistický prezident končí

Naďa Straková
25. 5. 2009 14:05
Ve volbách hlavy státu zvítězil kandidát opoziční Demokratické strany
Pravděpodobný vítěz voleb Cachjagín Elbegdordž
Pravděpodobný vítěz voleb Cachjagín Elbegdordž | Foto: Reuters

Ulánbátar - Z nedělních prezidentských voleb v Mongolsku vzešel jako vítěz bývalý premiér a kandidát opoziční Demokratické strany Cachjagín Elbegdordž.

Je to vůbec poprvé od roku 1924, kdy byl v zemi ustaven lidově demokratický režim sovětského typu (od 90.let se země postupně transformuje v pluralitní demokracii), co se do čela státu dostává člen jiné než komunistické Lidové revoluční strany.

Oficiální výsledky nebyly zatím oznámeny, ale výhru Elbegdordže uznal už i stávající prezident Nambaryn Enchbajar. Informuje o tom britský server BBC s odvoláním na čínskou tiskovou agenturu Sin-chua.

"Nové ráno"

„Mongolsko vítá nové ráno s novým prezidentem," zahájil dnes ráno předseda vítězné Demokratické strany oslavy vítězství, jež by mělo být potvrzeno vyhlášením oficiálních výsledků dnes odpoledne.

Lidé se účastní oslav vítězství nového prezidenta Cachjagína Elbegdordže, kandidáta Demokratické strany.
Lidé se účastní oslav vítězství nového prezidenta Cachjagína Elbegdordže, kandidáta Demokratické strany. | Foto: Reuters

Podle katarské stanice Al Džazíra odhaduje Demokratická strana zisk svého kandidáta na 52 až 53 procent hlasů.

Kostrou Elbegdordžovy předvolební kampaně byl boj s korupcí a maximální využití přírodního bohatství země. 

Mongolsko, jež v dobách vládce Čingischána patřilo k nejmocnějším říším světa, jejíž hranice sahaly až k Maďarsku, se dnes potýká s extrémní chudobou a vysokou nezaměstnaností. Poté, co skončila sedmdesátiletá vláda jedné strany a Sovětský svaz dal od svého bývalého satelitu ruce pryč, mongolská ekonomika zcela zkolabovala.

Dopady krize jsou cítit

Světová ekonomická krize nyní uštědřila mongolskému hospodářství další ránu, když ceny surovin klesly až na samé dno a o zdroje příjmů přišli i mongolští gastarbeiteři na Západě, na jejichž finanční pomoci často závisí celé rodiny.

Do vypuknutí krize rekrutovaly mongolské dělníky na práci i české zprostředkovatelské agentury. Od 1. dubna tohoto roku však platí pozastavení vydávání pracovních víz nejen lidem v Mongolsku, ale i ve Vietnamu, Moldavsku, Thajsku a na Ukrajině.

V kombinaci s rostoucí nespokojeností mongolského obyvatelstva a loňskými násilnostmi při parlamentních volbách proto panovaly obavy z opakování nepokojů i při prezidentském hlasování.

Podle pozorovatelů je ale v hlavním městě Ulánbátaru klid a policie i vojenské jednotky, které v ulicích města hlídkují, jsou zatím bez práce.

 

 

Právě se děje

Další zprávy