Íránci se loučí s prezidentem Raísím, který zemřel při tragické nehodě vrtulníku

ČTK ČTK
21. 5. 2024 20:02
Íránci se loučí s prezidentem Raísím, který zemřel při tragické nehodě vrtulníku

Tisíce Íránců v Tabrízu na severozápadě země truchlili za prezidenta Ebráhíma Raísího, který spolu s ministrem zahraničí Hosejnem Amírabdolláhjánem a dalšími sedmi lidmi zahynul v neděli na palubě vrtulníku při havárii u hranic s Ázerbájdžánem. Státní íránská televize v živém přenosu odvysílala záběry davu většinou černě oděných truchlících, mezi nimiž zvolna projížděl kamion obložený bílými květy, který vezl rakve zabalené do státních vlajek. Informovala o tom agentura Reuters.

"Všichni se přišli rozloučit s prezidentem mučedníkem a jeho společníky, bez ohledu na svou stranickou či etnickou příslušnost nebo jazyk," řekl agentuře Reuters právník z Tabrízu Masúd Pezeškijan.

Reuters nicméně upozorňuje, že jakkoli se podle státní televize v Tabrízu shromáždil početný dav lidí, někteří pozorovatelé si všímají ostrého kontrastu, pokud jde o zármutek íránské veřejnosti ve srovnání s dřívějšími vzpomínkovými akcemi po úmrtích jiných významných postav islámské republiky za 45 let její existence.

Írán sice vyhlásil za Raísího pětidenní smutek, ale po jeho tragickém skonu v zemi zdaleka nehřmí taková emocemi nabitá rétorika, jaká provázela například smrt velitele revolučních gard Kásema Solejmáního, jehož zabily Spojené státy v roce 2020 dronem v Bagdádu. Jeho pohřbu se tehdy zúčastnily obrovské davy truchlících, kteří dávali najevo svůj zármutek i hněv.

 

Právě se děje

Další zprávy