Moldavsko se otáčí z východu na západ. Ekonomka přetlačila proruského prezidenta

Martin Novák Martin Novák
17. 11. 2020 11:43
Výběr byl před druhým kolem voleb nového prezidenta Moldavska jasný. Kandidátka opozice Maia Sanduová chce orientaci země na Evropskou unii, dosavadní prezident Viktor Dodon je pro spojenectví s Ruskem.
Maia Sanduová
Maia Sanduová | Foto: Reuters

V této postsovětské zemi jsou takto rozdány karty v politice. Jedna část obyvatel a politiků se dívá na západ, druhá na východ. Západ tentokrát vyhrál: v nedělním druhém kole voleb uspěla Sanduová, když získala skoro 58 procent hlasů.

Igor Dodon.
Igor Dodon. | Foto: Reuters

Osmačtyřicetileté ekonomce se podařila dokonalá odveta za rok 2016. I tehdy se s Dodonem utkala v druhém kole voleb, ale prohrála poměrem 43 ku 57 procentům. Co se v chudém Moldavsku s třemi a půl milionu obyvatel během čtyř let změnilo, že je letošní volba tak odlišná?

Ruský nezávislý deník Novaja gazeta ve své analýze uvádí, že Sanduové se na rozdíl od roku 2016 podařilo zmobilizovat více prozápadních voličů. Zejména těch, kteří žijí a pracují v zemích Evropské unie.

Letos jich volilo více než čtvrt milionu. Stáli dlouhé fronty před moldavskými ambasádami a konzuláty v Římě, Londýně, Bukurešti, Paříži a mnoha dalších evropských městech. Ve Frankfurtu musela zasahovat německá policie, protože anonym nahlásil před konzulátem v době voleb bombu.

Podle průzkumu 70 procent Moldavanů v zahraničí volilo Sanduovou. "Tito lidé začali chápat, že změny v Moldavsku závisí do značné míry na nich. Zorganizovali se a šli volit, stálo jim za to vystát dlouhé fronty. A většina z nich volila Sanduovou," řekl Nové gazetě bývalý velvyslanec Moldavska v Radě Evropy a OSN Alexej Tulbure. Naopak ze 300 tisíc Moldavanů, kteří žijí a pracují v Rusku, šlo volit jen málo lidí.

Radikální rozchod s minulostí

V samotném Moldavsku vzhledem k masovému exodu za prací zůstávají hlavně starší lidé a ti, kteří se obávají velkých změn a vzpomínají s nostalgií na sovětskou minulost. Tedy lidé, kteří dávají přednost proruským politikům. Tentokrát to ale nestačilo.

Sanduová slibuje radikální rozchod s minulostí. Základem jejího programu je například vytváření pracovních míst, aby statisíce Moldavanů nemusely odcházet do zahraničí.

"Dnes máte moc potrestat ty, kteří vás ožebračovali, kteří vás odsoudili k životu v chudobě a kvůli kterým jste museli opustit své domovy," uvedla v neděli v emotivním projevu poté, co odvolila v metropoli Kišiněvě. Sanduová v minulosti pracovala jako poradkyně ředitele Světové banky a také jako moldavská ministryně školství. Velmi krátce byla loni po čtyři měsíce premiérkou.

Neblahým dědictvím nové prezidentky bude nadále rozdělení země po občanské válce v roce 1992. Ruskojazyčná enkláva se tehdy s podporou Moskvy odtrhla a vytvořila samozvanou Podněsterskou republiku. Tamní obyvatelé i politické vedení odmítají znovusjednocení s Moldavskem.

Moldavsko a Podněstří.
Moldavsko a Podněstří. | Foto: Tomáš Daněk

Loni zase zemí otřásl skandál, když policie zjistila, že vlivný podnikatel a nejbohatší Moldavan Vladimir Plahotniuc se podílel na krádeži miliardy dolarů z moldavských bank v letech 2014 a 2015. Miliarda dolarů (v přepočtu 22,4 miliardy korun) přitom představuje zhruba osminu ročního hrubého domácího produktu chudého Moldavska.

Plahotniuc ze země uprchl a nyní žije ve Spojených státech, moldavská vláda v létě požádala o jeho vydání.

Nelehké vztahy s Ruskem

Moskva v minulosti reagovala na snahy moldavských politiků o sblížení s Evropskou unií podrážděně. Ministr zahraničí Sergej Lavrov opakovaně tvrdil, že "obyvatelé Moldavska by neměli být tlačeni do toho, aby si museli vybrat mezi Evropskou unií a Ruskem".

Když před deseti lety tehdejší moldavský prezident Mihai Ghimpu navrhl, aby si země 28. červen připomínala jako den sovětské okupace (jedná se o den, kdy sovětské jednotky v roce 1940 na Stalinův příkaz vtrhly do tehdejší Besarábie, části dnešního Moldavska), ruská vláda přerušila dovoz moldavského ovoce, zeleniny a vín.

V pondělí nicméně ruský prezident Vladimir Putin Sanduové blahopřál k vítězství a nově zvolená prezidentka oznámila, že bude usilovat o dobré vztahy s Ruskem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy