Dvojvládí v Moldavsku končí. Tamní demokraté odcházejí do opozice

ČTK ČTK
14. 6. 2019 17:48
Moldavská ústavní krize, která v minulých týdnech zavedla jednu z nejchudších evropských zemí do faktického dvojvládí, se možná blíží svému konci. Demokratická strana kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka ohlásila odchod do opozice a demisi premiéra Pavla Filipa. Oznámil to v pátek v Kišiněvě místopředseda strany Vladimir Cebotari. Zemi podle něj nejspíš čekají mimořádné parlamentní volby.
Předseda demokratické strany Vlado Plahotniuk sděluje rozhodnutí odstoupit.
Předseda demokratické strany Vlado Plahotniuk sděluje rozhodnutí odstoupit. | Foto: Reuters

Politický život v Moldavsku v poslední době ochromil konflikt mezi Plachotniukovými demokraty a soupeřícím blokem, v němž se nečekaně spojil proevropský svaz Acum (Teď) a proruští socialisté.

V důsledku krize v zemi vládli dva prezidenti a dvě vlády, které se vzájemně obviňovaly z pokusu uzurpovat moc. Za netradiční společenství prozápadního Acum a proruských socialistů, tedy proti Demokratické straně, se počátkem týdne postavilo pět západních zemí i Rusko.

Cebotari v pátek oznámil, že demokraté odcházejí do opozice a jejich vláda vedená Filipem podává demisi. Podle informací některých moldavských médií rozhodnutí demokratů předcházela debata jejich vedení s americkým velvyslancem v Kišiněvě. "Protože ostatní strany nechtějí vyjednávat a řešit problémy země, v zájmu vyvedení země z politické krize se Demokratická strana rozhodla odejít do opozice," citoval Cebotariho server NOI.

V Moldavsku proti sobě do konce května stáli socialisté prezidenta Igora Dodona a společenství prozápadních stran, jehož součástí byli i demokraté Vlada Plahotniuka. Počátkem června ale došlo ke zlomu, když se blok Acum, který byl dosud členem prozápadní koalice, spojil s Dodonovou stranou a vytvořil vlastní vládu v čele s Maiou Sanduovou. Následovala série mocenských střetů, která vyústila v politické dvojvládí.

Cebotari upozornil, že rozhodnutí jeho strany politickou krizi bezezbytku neřeší, protože vláda Sanduové je podle názoru demokratů nelegální. "Nejsprávnějším řešením jsou mimořádné volby," řekl moldavský politik.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy