Moldavské víno a ovoce nesmí do Ruska. Za trest?

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2010 20:51
Moldavsko je nejchudší zemí Evropy, vinařství tvoří podstatnou část ekonomiky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kišiněv - Moldavská ekonomika je na tom nejhůře v Evropě, podle statistik jsou obyvatelé této bývalé sovětské republiky v průměru nejchudší na celém kontinentu.

Teď země dostává další úder. Rusko zastavilo dovoz moldavského vína a také velké části ovoce a zeleniny.

V oficiálním zdůvodnění Moskva oznámila, že moldavská vína kontrola neshledala dostatečně kvalitními a zelenina obsahuje příliš mnoho pesticidů.

Moldavsko je zemědělská republika a vinařství zaměstnává až pětinu obyvatelstva země (přičemž téměř čtvrtina Moldavanů pracuje legálně či nelegálně v Evropě, včetně České republiky).

Vzhledem k tomu, že velká část vývozu jde do Ruska, jde o vážný problém.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Ze 136 firem, které dovážely zboží do Ruska, jich více než sto přišlo o licenci," uvedl moldavský ministr zemědělství Valeriu Cosarciuc.

Zatímco Moskva trvá na tom, že jde především o ochranu ruských spotřebitelů, v Kišiněvě to považují za politicky motivovanou odplatu.

Po parlamentních volbách loni v létě vystřídala komunisty u moci středopravicová koalice stran, které se orientují spíše na Evropskou unii než na Rusko.

Dočasným prezidentem byl zvolen Mihai Ghimpu. A navrhl, aby byl 28. červen v Moldavsku připomínán jako den sovětské okupace.

 

28. června 1940 pronikla Rudá armáda do Besarábie (části dnešního Moldavska), která do té doby patřila Rumunsku.

Foto: Tomáš Daněk

V poválečném uspořádání pak toto území zůstalo Sovětskému svazu až do jeho rozpadu v roce 1991, kdy Moldavsko vyhlásilo nezávislost.

"28. červen 1940 byl počátkem velké tragédie. Deportací, hladomoru a potlačování naší identity," uvedl k tomu Ghimpu.

Brzy po návrhu začalo Rusko mluvit o možném zákazu moldavského vína a pak k němu přistoupilo. Nyní následují restrikce na ovoce a zeleninu.

Moldavsko vyniká především produkcí  sladkých a polosladkých vín. Běžně jsou k dostání i v českých obchodech a supermarketech.

Vinařství Cricova nedaleko Kišiněva se pyšní jednou z nejrozsáhlejších sbírek archivních vín v Evropě. Ironií osudu právě tady ve vinném sklípku slavil ruský premiér Vladimir Putin před sedmi lety své padesáté narozeniny.

 

Právě se děje

Další zprávy