"Ukrajinští" dělníci do Česka bez víz? Jednání začala

Martin Novák Martin Novák
18. 6. 2010 19:54
Občané Moldavska tvoří značnou část zahraničních pracovních sil v České republice
Loňská protestní demonstrace proti komunistům v Moldavsku.
Loňská protestní demonstrace proti komunistům v Moldavsku. | Foto: Reuters

Kišiněv/Brusel - Mezi cizinci, kteří přijíždějí do České republiky za prací, patří Moldavané k největším skupinám.

Nežije jich zde sice tolik jako Ukrajinců, ale jejich počet je odhadován na několik desítek tisíc. Protože mnozí mluví nebo umějí mluvit rusky, často jsou omylem v Česku považováni za Ukrajince.

Evropská unie tento týden zahájila s moldavskou vládou rozhovory, které by měly vést k přiblížení Moldavska k EU a ke zrušení víz pro jeho občany při cestách do zemí evropské sedmadvacítky.

Unie nedávno zrušila víza Srbům a Černohorcům, podobný krok pro Moldavany ale není záležitostí měsíců. Spíše několika let.

Brusel dává jednoznačně najevo, že čtyřmilionová republika, vklíněná mezi Rumunsko a Ukrajinu, musí zlepšit kontrolu svých hranic a zvýšit boj s organizovaným zločinem.

Moldavsko má problémy především s takzvaným obchodem s bílým masem, tedy se zneužíváním žen a dívek k prostituci v evropských zemích.

O vliv v zemi se Evropská unie neoficiálně přetahuje s Ruskem, které má 1200 vojáků v separatistické Podněsterské republice. Ta se oddělila od Moldavska během krátké, ale velmi ničivé války v roce 1992. Rozhovory o znovusjednocení zatím nikam nevedly.

Foto: Aktuálně.cz

Zachytit se zde snaží i Čína, která loni uzavřela v Kišiněvě dohodu o půjčce miliardy dolarů na průmyslové projekty a opravu infrastruktury. Číňané chtějí také investovat do textilních továren v zemi.

Moldavsko je podle mnoha ekonomických ukazatelů nejchudší zemí Evropy. Polovina lidí pracuje v zemědělství, export zajišťuje především víno, které si v posledních letech razí cestu i na pulty českých obchodů a supermarketů.

Ekonomiku zachraňují peníze, které domů posílají Moldavané, pracující po celé Evropě. Téměř třicet procent občanů země pracuje v cizině, od Ruska přes Českou republiku až po Portugalsko.

Orientaci na Evropskou unii prosazuje vládnoucí koalice čtyř stran, nazvaná příznačně Svaz pro evropskou integraci. V parlamentu má těsnou většinu 53 mandátů ze 101 křesel.

V opozici jsou komunisté, kteří v zemi vládli od roku 2001 až do loňska, kdy v parlamentních volbách prohráli. Ti naopak prosazují orientaci spíše na Rusko.

Nynější vláda ale chce do unie.Vicepremiér Iurie Leanca v Bruselu zástupcům EU řekl, že kabinet se pustil do reforem justice a dalších oblastí.

Možné vstup do Evropské unie je ale přesto otázkou velmi vzdálené budoucnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy