Mnichov 1972: Olympiáda potřísněná krví

Martin Novák Martin Novák
17. 7. 2008 15:58
O život přišlo 11 izraelských sportovců

Praha - Ve výčtu všech Olympijských her, do nichž zasáhla politika, figuruje jako nejtragičtější Mnichov 1972.

Až do dějiště olympiády tehdy dopadl stín nemilosrdného izraelsko-palestinského konfliktu. Teroristé z palestinské organizace Černé září přepadli přímo v olympijské vesničce izraelskou výpravu.

Vše skončilo jedenácti mrtvými Izraelci, pěti usmrcenými Palestinci a jedním zastřeleným německým policistou.

Zničený vrtulník na letišti Fürstenfeldbruck.
Zničený vrtulník na letišti Fürstenfeldbruck. | Foto: Aktuálně.cz

V roce 1972 byly vůbec poprvé (a naštěstí zatím naposledy) hry na jeden den přerušeny. Dokonce se uvažovalo o jejich předčasném ukončení.

Mnichovské hry měly být původně pro Německo příležitostí ukázat světu, jak se změnilo ve srovnání s "Hitlerovou" olympiádou v roce 1936.

Tehdejší západní Německo se chtělo prezentovat světu jako demokratická, mírumilovná a přívětivá země. Jako naprostý opak Německa v éře nacismu.

Bezpečností opatření proto byla jen velmi mírná. V samotné olympijské vesnici policisté ani neměli zbraně. To se později ukázalo jako jedna z osudových chyb.

Tou druhou bylo, že izraelští sportovci byli ubytováni v přízemí. Osmička Palestinců neměla problém přelézt nehlídaný plot vesnice a dostat se až k ubikaci na Connollystrasse 31, kde Izraelci bydleli.

Němcům se navíc vůbec nepovedla akce k osvobození devíti rukojmích (dva zemřeli už v olympijské vesnici). Teroristé je převezli na letiště Fürstenfeldbruck, odkud chtěli odletět pryč. Německá protiteroristická jednotka ale byla připravena k zásahu.

Vše skončilo masakrem. Ozbrojený Palestinec stihl hodit granáty do helikoptér, v nichž seděli spoutaní Izraelci.

Nejen olympijský Mnichov, ale celý svět byl v šoku. Mezinárodní olympijský výbor na den hry přerušil a zabýval se myšlenkou na jejich předčasné ukončení.

Drama z olympiády předloni oživil svým filmem Mnichov režisér Steven Spielberg.
Drama z olympiády předloni oživil svým filmem Mnichov režisér Steven Spielberg. | Foto: Aktuálně.cz

Nakonec zvítězil názor, že jako gesto vzdoru vůči teroristům olympiáda bude pokračovat. S tím souhlasil i Izraelský olympijský výbor, i když samotná izraelská delegace dějiště her opustila.

Olympiáda v Mnichově je navždy poznamenána krvavým stigmatem. Když se řekne Mnichov 1972, málokomu se vybaví něco jiného než masakr ve vesnici a na letišti Fürstenfeldbruck.

Vážení čtenáři, do kontroverzních olympijských her v Pekingu zbývá necelý měsíc. Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém budeme připomínat politické problémy minulých olympiád. Toto je čtvrtý díl, další naleznete na stránkách Aktuálně.cz v úterý.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy