Mladí lidé umírají stále častěji, na vině je i násilí

Roman Gazdík
11. 9. 2009 23:02
U mladých žen jsou na špici problémy v těhotenství a při porodu
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Věnujte pozornost zdraví teenagerů a mladých lidí. Tak by se dalo shrnout poselství vládám, které vyslal tým vědců podporovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v lékařském časopise Lancet.

„Sledujeme, jak s ekonomickým rozvojem roste i úmrtnost adolescentů," prohlásil na tiskové konferenci vedoucí výzkumu George Patton z Královské dětské nemocnice v Melbourne. „Politici a tvůrci politiky už nemohou říkat ,mladí lidé jsou zdraví, nemusíme se bát.' Oni také umírají."

Patton a jeho kolegové byli prvními, kdo se v globálním měřítku zaměřili na úmrtnost věkové kategorie mezi 10 a 24 lety.

Hlavními příčinami úmrtí mladých jsou podle nich dopravní nehody, násilí a sebevraždy. Dívky se potýkají s komplikacemi v těhotenství a při porodech.

Ohroženější je přitom mladá populace v chudých a středně bohatých zemích.

Benefiční akce Reuters
Benefiční akce Reuters | Foto: Reuters

Ženy: komplikace v těhotenství

„Míra úmrtnosti v chudých a středně rozvinutých zemích je téměř čtyřikrát vyšší než v těch nejrozvinutějších, rozdíly jsou patrné zejména u mladých žen," cituje agentura Reuters z publikované studie.

U bohatých národů tvoří mezi úmrtími mladých žen smrt během těhotenství a porodu pouhé jedno procento, naopak v Africe to je 26 procent, na celém světě to je patnáct procent. Výzkumníci upozorňují, že jde přitom o komplikace, kterým se dá snadno předejít.

Podle studie počet mladých ve světě rychle roste a dosahuje dnes 1,8 miliardy, 2,6 milionu jich ročně umírá.

Muži: dopravní nehody a násilí

Jestliže je mezi úmrtími mladých žen první nedostatečná lékařská péče během těhotenství, u mužů to jsou dopravní nehody (14 procent, pouze 5 procent u žen), násilí a sebevraždy. Podle výzkumníků jsou násilím ohroženi zejména mladíci v Jižní Americe a Východní Evropě.

Statistiky vražd ve Venezuele jsou nejhorší v Jižní Americe. Oficiální udávají 45 na 100 tisíc obyvatel, opozice hovoří až o 70
Statistiky vražd ve Venezuele jsou nejhorší v Jižní Americe. Oficiální udávají 45 na 100 tisíc obyvatel, opozice hovoří až o 70 | Foto: Reuters

I mezi příčinami úmrtí, které se týkají obou pohlaví, vedou dopravní nehody (10%), následují sebevraždy (6,3%), násilí (6%), infekce dolních cest dýchacích (5,9%), tuberkulóza (5,5%), utopení (4,1 %), smrt způsobená ohněm (2,6%), žloutenka (2%) a válka (1,8%).

K téměř dvěma třetinám úmrtí v této věkové skupině dojde v subsaharské Africe a Jihovýchodní Asii, přestože zde žije pouze 42% celosvětového počtu mladých mezi 10 a 24 lety. Naopak v bohatých zemích, kde jich žije 11%, umírají pouhá tři procenta.


 

Právě se děje

Další zprávy