N'djamena - Mise Organizace spojených národů a Evropské unie v Čadu nedokáží dostát svým závazkům. Doplácí na to zhruba 500 tisíc uprchlíků, které trápí rabování, útoky a násilí ze stran povstaleckých skupin.
Situace na západě země při hranicích se Súdánem se tak neustále podobá humanitární katastrofě. Evropské jednotky EUFOR stejně jako jednotky OSN nazývané MINURCAT přitom měly za úkol situaci v zemi co nejvíce stabilizovat.
Hlavním posláním jednotek EUFOR je na základě mandátu Rady bezpečnosti OSN ze září minulého roku ochrana civilistů, zejména uprchlíků ze súdánského Dárfúru a z oblastí s ním hraničících.
Čtěte související: OSN neplní plán. V Dárfúru chybí mírové jednotky
Jak se konflikt v Čadu vyvíjel
Jednotky MINURCAT pak mají za cíl výcvik samostatné čadské policie. Obě mezinárodní organizace za selhání kritizovala nadnárodní charitativní nadace Oxfam. Informovala o tom agentura Reuters.
"Tyto mise zde působí už rok a nejsou schopny zaručit ochranu civilního obyvatelstva. Proto by jejich báze měla být urychleně změněna," prohlásila Oxfam v tiskové zprávě.
"Zhruba půl milionu snadno zranitelných lidí, kteří opustili své domovy kvůli konfliktu Súdánu a Čadu, nemá adekvátní ochranu a jsou vystaveni každodenním útokům, znásilňování a nucenému verbování," uvedl dále Oxfam.
Kromě Čadu tyto jednotky působí i ve Středoafrické republice.
Tři stovky policistů zemi nespasí
Od začátku roku, kdy mandát Rady bezpečnosti vešel v platnost, působí v řadách jednotek EUFOR v zemi celkem 3 700vojáků z 12 evropských zemí. Nejpočetnější kontingent má Francie, do jejíhož koloniálního impéria Čad dříve spadal.
Jako důkaz neúspěchu Oxfam uvedl příklad z letošního května, kdy povstalci jen devět kilometrů od francouzské základny zastřelili jednoho humanitárního pracovníka pocházejícího shodou okolností rovněž z Francie.
Nedostatečný je pak i výcvik čadských policistů, který provádí mise Spojených národů. "Za rok vycvičili pouze 320 policistů, které teď rozmístí po celé zemi," uvádí se ve zprávě.
Podle organizace Oxfam se jedná o "hanebné" výsledky a čadská vláda by se spolu s OSN měla přičinit o urychlení výcviku. Právě o rozšíření působnosti mise OSN a urychlení výcviku policistů bude tento měsíc jednat Rada bezpečnosti.
Ta musí v první řadě silám OSN i EUFOR prodloužit mandát pro působení v zemi.
Někteří vojenští experti přitom již na počátku misí upozorňovali, že 3 tisícovky vojáků jsou na ochranu civilistů v zemi o rozloze 1,3 milionů kilometrů čtverečních nedostačující.