Miliony Ekvádorců zasáhl celostátní výpadek proudu, způsobil chaos v dopravě

ČTK ČTK
20. 6. 2024 5:42
Miliony Ekvádorců zasáhl celostátní výpadek proudu, způsobil chaos v dopravě

Osmnáctimilionový Ekvádor zasáhl ve středu celostátní výpadek proudu, který způsobil chaos v odpolední dopravní špičce. Vláda vysvětlila několikahodinový blackout poruchou přenosové sítě, do jejíž modernizace předchozí vedení země neinvestovalo, informovaly tiskové agentury.

V metropoli Quitu se po 15:00 místního času (22:00 SELČ) zastavilo metro, z něhož podle agentury AFP musely být evakuovány tisíce lidí. Starosta města uvedl, že výpadek byl mimořádně velký, protože metro má vlastní elektrickou síť. Na křižovatkách ve stejné době přestaly fungovat semafory, což způsobilo velké problémy a zdržení na silnicích.

"Na přenosové lince je chyba, která způsobila řetězec výpadků, takže elektřina nefunguje po celé zemi," uvedl na síti X ministr veřejných prací Roberto Luque.

Na některých místech trval výpadek desítky minut, většina země se ale musela bez elektřiny obejít přibližně tři hodiny.

Zástupci vlády vidí problémy v nedostatečných investicích do přenosové sítě v minulých letech. Během uplynulých týdnů zároveň úřady upozorňovaly obyvatele, aby počítali s možnými výpadky kvůli nedostatečným kapacitám produkce elektřiny, způsobeným mimo jiné suchem.

 

Právě se děje

Další zprávy