Milion Katalánců spojí ruce. Chtějí pryč ze Španělska

Ivan Eckhardt
11. 9. 2013 7:17
Lidský řetěz za nezávislost má mít 400 kilometrů. Madrid ale samostatnost nedovolí
Demonstrace za nezávislost Katalánska (snímek z 11. září 2012).
Demonstrace za nezávislost Katalánska (snímek z 11. září 2012). | Foto: Reuters

Barcelona (od našeho spolupracovníka) - Katalánci jsou na nohou. Hnutí za nezávislost Katalánska je vyzvalo, aby se spojili a vytvořili obrovský lidský řetěz.

Ten má ve středu protnout celý region - od francouzských hranic na severu, přes Costa Bravu a regionální metropoli Barcelonu, až k hranicím Valencijského regionu. Lidský řetěz má měřit 400 kilometrů.

Do akce by se měl zapojit přes milion lidí. Katalánci se inspirovali Pobaltím roku 1989. Také tentokrát jde o vyhlášení nezávislosti.

Foto: Aktuálně.cz

Od velkolepé manifestace si toho Katalánci hodně slibují. Předseda katalánské regionální vlády Artur Mas dokonce v úterý řekl, že řetěz bude mít stejný dopad, jako slavný proslov Martina Luthera Kinga "I Have a Dream" v USA roku 1963.

Jiné 11. září

11. září slaví Katalánci svůj národní svátek (Diada), odkazující na porážku katalánských vojsk během války o španělské dědictví roku 1714. Právě tohle datum se pokládá za konec katalánské suverenity.

Řetěz bude proto vytvořen přesně v 17 hodin a 14 minut. Aktuálně.cz mluvilo přímo v Barceloně s organizátory akce, Ferranem Civitem a Joanem Serrou z Katalánského národního shromáždění (Assemblea Nacional Catalana). O tom, jak řetěz vznikne, i o separatismu ve Španělsku obecně.

Leták vyzývající k účasti na lidském řetězu
Leták vyzývající k účasti na lidském řetězu | Foto: Aktuálně.cz

"Naším cílem je, aby nás bylo stejně, nebo víc než před rokem," vysvětlil Serra. Právě loňská Diada byla nečím, co v anglosaských médiích nazývají "game changer" - událost, která celé téma posunula na novou úroveň. Policie tehdy počet účastníků odhadla na 1,5 milionu, což je zhruba pětina obyvatel Katalánska.

"Není cesty zpět"

V prosinci se liberální strana CiU a levicová ERC, dvě nejsilnější partaje v katalánském parlamentu, dohodly na uspořádání referenda o nezávislosti roku 2014 - symbolicky 300 let od už zmiňované vojenské porážky. Nezávislost tak podle lidí z Assembley přestala být jen teoretickou úvahou a stala se reálným politickým projektem.

Jak říkají i Serra s Civitem: "Už není cesty zpět."

"Chceme znovu potvrdit celému světu, že chceme být novým státem Evropy," zdůrazňuje Joan Serra. Separatisté k účasti na řetězu aktivně zvali i přistěhovalce, kteří tvoří nezanedbatelných 15,7 procenta katalánské populace.

Dotované Španělsko

Katalánci se inspirovali Pobaltím. Tomu v roce 1989 vyjádřili podporu i Čechoslováci (na snímku).
Katalánci se inspirovali Pobaltím. Tomu v roce 1989 vyjádřili podporu i Čechoslováci (na snímku). | Foto: Aktuálně.cz

Podpora katalánské nezávislosti začala růst v posledních letech. Předtím se Katalánsko 300 let pokoušelo vyjednat s Madridem federální uspořádání na způsob Švýcarska.

Na tomto fenoménu se nicméně silně podepsala ekonomická krize a stoupající nezaměstnanost, která v Katalánsku v současnosti dosahuje 24 procent.

Liberálové z CiU tvrdí, že v nezávislém Katalánsku by tento ukazatel poklesl o deset procentních bodů, neboť region jako součást Španělska odvádí do státní pokladny mnohem více, než kolik z ní dostává. Tento údajně nespravedlivý "fiskální deficit" Katalánska se v čase ekonomické recese stal ústředním argument separatistů.

Proto nedávno strana spustila kampaň na sociálních sítích. Vévodí jí heslo "Dotované Španělsko žije na úkor produktivního Katalánska."

Kritický úsek na jihu

Zorganizovat obří lidský řetěz byl ale pro Katalánce oříšek. Zájemci o aktivní účast na protestu se měli zaregistrovat na internetové stránce a sami si zvolit, které části 400kilometrového řetězu se zúčastní.

Katalánská vlajka
Katalánská vlajka | Foto: Aktuálně.cz

Už týdny před akcí byla obsazena většina trasy, jedinou problematickou částí zůstal poslední, zhruba 50kilometrový úsek na jihu Katalánska u hranice s Valencijským regionem. Špatně přístupná oblast v deltě řeky Ebro.

"Aby se řetěz mohl uskutečnit, je třeba, aby se lidé v Barceloně zmobilizovali směrem na jih. Na tom právě teď pracujeme," vysvětlil Joan Serra dva týdny před 11. zářím. Jordi Pujol, který byl 23 let předsedou katalánské regionální vlády, se ve svých 83 letech zúčastní řetězu právě na tomto odlehlém místě.

Účastníci budou mít žlutá trika, aby byl řetěz dobře viditelný a bylo možné ho po celé jeho délce letecky vyfotografovat.

"Zastrašující, povstalecký a protiústavní"

Ozvou se ale i ti, kteří si přejí, aby Katalánsko zůstalo součástí Španělska. Hnutí 12. října, které již minulý rok uspořádalo několikatisícovou demonstraci proti nezávislosti, na středu původně plánovalo "protiakci" - demonstraci před chrámem Sagrada Família v Barceloně, kolem kterého má procházet i lidský řetěz.

Hnutí ovšem protest odvolalo poté, co katalánská vláda nařídila, že musí být přesunut na jiné místo.

Totéž hnutí zároveň požádalo španělské ministerstvo vnitra, aby katalánskému řetězu zabránilo, neboť je "zastrašující, povstalecký a protiústavní."

Evropská země a národ

Lidský řetěz Katalánskem má každopádně zapůsobit především na Evropskou unii. "EU si je vědoma významu této otázky (nezávislost Katalánska), ale zatím to považuje za vnitřní záležitost Španělska," říká katalánský aktivista Civit. A letošní Diada to má podle něj změnit.

Mimochodem - Hnutí za nezávislost již nyní vyvíjí značně aktivní zahraniční politiku. Podle zdroje s kontakty na CiU se tato katalánská vládní strana snaží neformálně zjišťovat postoj členů EU k případném hlasování o přijetí Katalánska do Unie.

Předseda regionální vlády Artur Mas a zástupci 60 katalánských firem také nedávno navštívili Brazílii. Mas tam zdůraznil, že Katalánsko není jen region, ale "evropská země a národ".  

 

Právě se děje

Další zprávy