Miliardový majetek i hotely. Církev může spasit Kypr

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2013 12:47
Kyperská pravoslavná církev zřejmě přispěje do záchranného fondu. Má velký vliv
Kyperský pravoslavný arcibiskup Chrysostomos hovoří s novináři.
Kyperský pravoslavný arcibiskup Chrysostomos hovoří s novináři. | Foto: Reuters

Nikósie - Kypr dává pracně dohromady záchranný fond, který by vynesl miliardy potřebné k zajištění pomoci eurozóny a odvrácení hrozby bankrotu země.

Ta, jak známo, potřebuje zhruba 17 miliard. Eurozóna trvá na tom, že 5,8 miliardy musí získat takzvaně z vlastních zdrojů.

Po krachu dohody o jednorázovém zdanění bankovních vkladů se rýsuje vytvoření fondu, do kterého by přispělo několik institucí, včetně kyperské centrální banky a církve. O novém plánu by během pátku měl hlasovat kyperský parlament.

Církev má na Kypru velký vliv a také obrovský majetek. Vlastní velkou část půdy, je největším akcionářem třetí největší banky Hellenic Bank. Patří jí také mnoho hotelů, kterými Kypr - coby oblíbená destinace Evropanů pro dovolenou - překypuje.

Církev je zřejmě největším majitelem pozemků na ostrově, i když přesná čísla nejsou veřejně k dispozici.

Arcibiskup Kyperské pravoslavné církve Chrysostomos II. už na začátku týdne nabídl státu pomoc a část majetku církve. Vláda ho zřejmě vzala za slovo.

Fronta u bankomatů.
Fronta u bankomatů. | Foto: Reuters

"Řešení se musí najít tady na Kypru. Musíme se sami postavit na obě nohy. My nabízíme pomoc," uvedl nejvyšší církevní představitel ostrova.

V rozhovoru pro televizi ABC Chrysostomos oznámil, že Kypr by měl z Evropské unie vystoupit dříve, než sám sebe zničí.

Pravoslavná církev má na Kypru velké slovo, protože je považovaná zároveň za jakousi nositelku národní a kulturní identity kyperských Řeků. Po staletích, kdy byl ostrov pod osmanskou nadvládou a tváří v tvář severnímu Kypru, který obývají etničtí Turci.

Prvním prezidentem samostatného Kypru se stal v roce 1974 arcibiskup Makarios a soustředil tak v sobě nejvyšší politickou i duchovní funkci.

Vliv na politiku má církev stále, v roce 2004 vyzvala Kypřany před referendem k odmítnutí dohody s tureckou severní částí o sjednocení ostrova. Kyperští Řekové dohodu odmítli.

Kostely jsou na Kypru udržované ve výborném stavu a neustále přibývají nové, i když ve větších městech je účast na bohoslužbách nižší než ve venkovských oblastech.

 

Právě se děje

Další zprávy