Mežyhirja. Janukovyčova oáza korupce láká na pštrosy i golf

Obrazem: Z rezidence exprezidenta je oblíbený cíl Ukrajinců
Uniformovaní muži kontrolují vstupenky u vchodu do areálu bývalého sídla ukrajinského exprezidenta.
Místo je jedním z nejnavštěvovanějších na současné Ukrajině.
Lidé sem jezdí relaxovat.
Láká sem i tajemná minulost.
Foto: Alexandra Malachovska
Reportáž Aktuálně.cz z opulentního sídla, odkud loni v únoru prchal do Ruska svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Novi Petrivci (od naší zpravodajky) - U vchodu do bývalého sídla svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče stojí tři muži v uniformách a neprůstřelných vestách.

Kontrolují vstupenky.

Od loňského února, kdy Janukovyč uprchl do Ruska, patří honosná rezidence lidu. Stala se symbolem korupce a jedním z nejnavštěvovanějších míst na Ukrajině. Oblíbili si ji věřící, vojáci, cyklisté i uprchlíci.

Rezervace mocných

Do obce Novi Petrivci, vzdálené asi 25 kilometrů od Kyjeva, vede jedna z nejlepších silnic na Ukrajině.

Rozsáhlý komplex Mežyhirja, od 30. let minulého století vládní rezidence, se nachází v luxusní vilové čtvrti. Už před lety ji osídlili movití lidé, včetně současného premiéra Arsenije Jaceňuka.

Janukovyč byl jejich sousedem celých 12 let. Když ho protestující dav loni v únoru svrhl z prezidentského trůnu, mnozí žasli, v jakém přepychu se nechával obsluhovat. Dnes se tam tisíce lidí jezdí pokochat jedinečnou přírodou a relaxovat. Přitahuje je mocenská rezervace i její tajemná minulost.

"Je tady velká energie, jako v Himálaji. Je to nesmírně 'namodlené' místo. Přes tisíc let tady stály chrámy," říká průvodce Serhij, který sedí u vchodu do takzvaného Chruščovova domku. "Do roku 1935 tady byl klášter. Komunisté mnichy pobili a chrámy vyhodili do vzduchu. Pak se z toho stala obyčejná rezidence pro premiéry. Také (expremiérka Julija) Tymošenková tady měla svůj dům. Janukovyč jí ho ale zboural," tvrdí zasvěceně.

Malebný vršek na břehu Dněpru si pro vládní "dáču" údajně vyhlédl už sovětský vůdce Nikita Chruščov. Po něm v domě bydlela řada šéfů ukrajinských kabinetů.

Nic pro realitní makléře

Sympatická menší vilka je jediný objekt, který na rozloze zhruba 150 hektarů Janukovyčovi skutečně patřil. Zprivatizoval ji, když byl ještě premiérem.

"Veškerá půda tady po loňském znárodnění patří státu. Vila je ale jeho soukromé vlastnictví. Měl na to doklady," vysvětluje muž, který si za své vyprávění bere 30 hřiven. Podle něj se Mežyhirja znovu stává poutním místem pro věřící, kteří tam hledají duchovní sílu. "Každý dům tady stojí na základech od kostela," vypráví.

Luxusní srub, který ve státním areálu dal postavit Janukovyč, měl údajně sloužit jako "klubovna".

Navzdory přepychovému interiéru nad ním realitní makléři ohrnují nos. Obsahuje totiž jen dvě ložnice vhodné pro bydlení. Zbytek jsou reprezentativní sály plné stolů, židlí a sedaček.

Její vládce se chlubil, že stavba, kterou si objednal od finské firmy Honka, vyrostla bez jediného hřebíku. Měla sloužit pro reprezentaci. Bývalý první muž Ukrajiny tam ale zjevně bydlel. Právě odtud totiž prchal pod dohledem kamer, když v Kyjevě vrcholila revoluce na Majdanu.

V dřevěném interiéru je dosud množství opulentních dekorací. Značnou část vybavení si ale bývalý majitel odvezl už před útěkem. Nejhodnotnější "exponáty" pak byly uskladněny v jedné z kyjevských galerií a částečně i vystaveny pro veřejnost. Letos v červenci však soud zakázal jakoukoli manipulaci s majetkem do doby, než budou vyřešena vlastnická práva. Znárodnění, které loni schválil ukrajinský parlament, totiž narazilo na právní překážky a jejich vyřešení je zatím v nedohlednu.

Korupční oáza nezahálí

I bez bývalého ukrajinského "cara", který od loňského února žije v Rusku a na Ukrajinu se kvůli údajným obavám o život nechce dostavit ani k soudu, "korupční oáza" nezahálí.

Návštěvníky překvapují úhledně posekané trávníky, opečovávané záhony s květinami, jezírka, kaskády i potůčky. Z fontánek tryská voda, v rybnících se cachtají kachny a zájemci se prohánějí vyasfaltovanými stezkami na kolech, kolečkových bruslích či skateboardech.

"Nádherná příroda. Krásně se tady relaxuje," pochvaluje si 12letá Jevhenija, která bývalý Janukovyčův komplex navštívila s rodiči již několikrát.

"Jezdíme sem na kola. Těším se, že si tady zahrajeme golf," prozrazuje přání Viktorija, podle níž se toto "dědictví", jež exprezident chtě nechtě zanechal, docela povedlo.

Ke komplexu patří velké golfové i fotbalové hřiště, pastvina pro ovce, výběh pro koně či včelín.

Mimo "Honky", jejíž interiér lze zhlédnout za 200 hřiven (asi stejně v korunách), jsou k dispozici soukromé lázně, restaurační loď či lovecký domek. Zájemci mohou za poplatek nakrmit kachny, pstruhy a kapry, koupit si stužku přání v národních barvách a pak ji uvázat na strom. Prosí většinou o mír na Ukrajině.

Na střechách budov vlají poněkud otřepané státní vlajky. Dosadili je tam aktivisté z domobrany Majdanu, když se opuštěný areál za pětimetrovým plotem stal jakousi revoluční "kořistí". Stovky lidí tehdy stály frontu, aby zjistily, co všechno si jejich exprezident za státní peníze nakradl. Zájemců o placenou prohlídku interiérů však nyní není moc. Lidé si prohlížejí spíš park či automobilové veterány, které byly Janukovyčovým koníčkem. Za poplatek si lze půjčit kolo nebo se projet s řidičem ve vozítku.

Soukromá zoo

K dispozici jsou cukrárny i kavárny.

"Čaj, káva, zlaté veky," hlásí ironický nápis na jedné z budov. Naráží na obrovský kus zlata ve tvaru veky, který byl údajně nalezen v domě poté, co do něj zavítali první nezvaní návštěvníci. Stal se jakýmsi maskotem a spolu s Janukovyčovou atrapou je vystaven u vchodu do jednoho z objektů.

Hlavním tahounem pro dospělé i děti je ovšem soukromá zoologická zahrada, ve které se vyjímají zejména exotičtí pštrosi. Exprezident si na ně potrpěl a v nedávném rozhovoru pro BBC si povzdechl, že nevidí nic špatného na tom, že je "podporoval". Právě kvůli pštrosům se přitom v době působení ve funkci stal terčem výsměchů ukrajinských novinářů. Jednou jej načapali dokonce v botách ze pštrosí kůže.

Ve svém hospodářství přitom zanechal také kance, srnky, muflony, jeleny, laně, krávy, ovce, bažanty, slepice, krocany či pávy, s nimiž si aktivisté nejprve nevěděli rady.

"Nebýt nás, všechna ta zvěř by pomřela," říká Denys, který se označuje za velitele Mežyhirja. Tvrdí, že se hospodářství navzdory výběru poplatků za vstup do areálu nedostává financí pro chov. Letos v červenci proto část zvířat přivezli do Kyjeva a vystavili je v klecích před generální prokuraturou, které vytýkají liknavost při vyšetřování.

Mají za to, že se vláda chce zbavit odpovědnosti za statek, který si na vlně revoluce znárodnila, avšak nyní neví, co s ním. Reagují tak na výtky kritiků, podle nichž aktivisté rozvinuli v objektu nezákonnou podnikatelskou činnost, když tam provozují exkurze a vybírají poplatky.

Údržba areálu ale podle nich stojí daleko víc, než si mohou vydělat, zatímco vláda strká hlavu do písku, jako Janukovyčovi pštrosi. Objekt dluží státu miliony za elektrickou energii a letos byl už několikrát odpojen.

Bydlení pro uprchlíky

Azyl v Janukovyčově "ráji" už před rokem našly také desítky uprchlíků z Donbasu a z Krymu. Dočasná správa pro ně vyčlenila domek pro obsluhu. Bydlení si nemohli vynachválit. "Nikdy jsme nežili v takovém přepychu. Máme tady dokonce klimatizaci," libovali si.

Kvůli dluhům však není vyloučeno, že se už brzy budou muset stěhovat.

Přestože je celý areál volně přístupný civilistům, hlídají je vojáci. Někteří tvrdí, že patří k Národní gardě. "Je to hlídané možná lépe než za Janukovyče. Nesmíme připustit provokace," říká muž s obuškem, který se představuje jako Oleksandr.

Na dotaz, kdo lukrativní objekt spravuje, tvrdí, že aktivisté z Majdanu, včetně lidí z Pravého sektoru. Vlajka radikální organizace vlaje na jedné z budov. "Kdo dřív přišel, ten se tady usadil," vysvětluje. Sám je prý součástí Národní gardy a je nasazován na hlídání strategických objektů. "Je to tady asi lepší než v ATO," dodává s narážkou na východní frontu označovanou jako "protiteroristická operace".

U východu z areálu stojí nápis "Hrdinové neumírají. Věčná paměť těm, kdo padli za naši svobodu". Přítomnost vojáků naznačuje, že jde o poněkud "doutnající oázu". Svůj "pošlapaný" majetek asi jeho bývalý vládce bude sotva chtít vrátit. O tom, že se bude mstít, svědčí zprávy z fronty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy