Při zemětřesení na Tchaj-wanu se zranili i muž a žena z Česka, hlášených je šest obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2018 15:40
Zatím je hlášeno šest mrtvých a 258 zraněných, dalších 72 lidí úřady evidují jako pohřešované.
Zemětřesení na Tchaj-wanu postihlo zejména město Chua-lien. | Video: Reuters

Tchaj-pej - Při úterním zemětřesení na Tchaj-wanu byli zraněni muž a žena z Česka, zřejmě turisté. Bydleli v jednom z hotelů ve městě Chua-lien, který otřesy poškodily. Jejich zranění jsou lehká, hospitalizace podle lékařů nebyla nutná. Oba jsou v kontaktu se svými příbuznými, řekl zástupce české Ekonomické a kulturní kanceláře v metropoli ostrova Tchaj-peji Václav Jílek.

"Mezi zraněnými jsou dva občané České republiky, kteří byli ošetřeni ve vojenské nemocnici v Chua-lienu," řekl Jílek. "Podle vyjádření lékařů se jednalo o lehká zranění, která nevyžadovala hospitalizaci," doplnil. V kontaktu se zraněnými jsou dva pracovníci českého zastoupení na Tchaj-wanu.

Podle Jílka zranění Češi bydleli v Chua-lienu v hotelu, který byl mezi budovami, které se částečně zřítily. "Byli za pomoci záchranářských týmů vyproštěni a byla jim poskytnuta lékařská pomoc v blízké nemocnici," uvedl. "Po dohodě s oběma občany České republiky očekáváme, že během několika hodin dorazí do Tchaj-peje, kde s nimi budeme vyřizovat další potřebné náležitosti spojené se situací, ve které se ocitli," dodal.

Zemětřesení na Tchaj-wanu.
Zemětřesení na Tchaj-wanu. | Foto: Reuters

Zemětřesení o síle 6,4 stupně postihlo Tchaj-wan v úterý. Ohnisko otřesů bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru. Ve městě se podle dostupných informací zřítilo několik budov včetně hotelů či vojenské nemocnice.

Zemětřesení si podle aktuálních zpráv vyžádalo šest obětí na životech a 258 zraněných, sedm desítek lidí je pohřešováno. Mezi zraněnými jsou podle Reuters vedle Čechů také občané z Japonska a pevninské Číny.

O zemětřesení na svém webu informuje české ministerstvo zahraničí. "Doporučujeme všem před případnou cestou do Chua-lienu ověřit si aktuální podmínky a dbát pokynů složek záchranného systému," uvedl úřad.

Tchaj-wan často postihují zemětřesení, protože leží v seizmicky aktivní oblasti. Většinou ale způsobí poměrně malé škody. V září 1999 však ostrov zasáhly otřesy o síle 7,6 stupně, které připravily o život 2400 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo tehdy na 50 000 budov.

 

Právě se děje

Další zprávy