Essen – Angela Merkelová uspěla ve volbách. Zatím jen stranických.
Zhruba tisícovka delegátů na sjezdu křesťanských demokratů (CDU) v Essenu rozhodla, že bude nadále předsedkyní. Dostala 89,5 procenta hlasů. Před dvěma lety to bylo 96,7 procent.
Vstřícný postoj kancléřky k uprchlíkům, kterých loni přišlo do Německa 900 tisíc, jí mírně ubral na popularitě i ve vlastní straně.
"Pokud získá přes osmdesát procent, bude to úspěch," řekl před hlsováním deníku Financial Times politolog Hans-Joachim Funke ze Svobodné univerzity v Berlíně.
Merkelová nedávno oznámila, že chce vést CDU znovu do parlamentních voleb na podzim příštího roku, a stát se tak počtvrté v řadě kancléřkou.
Musí ale reagovat na obavy části voličů z příchodu velkého množství imigrantů.
Je to vidět i z návrhů, které essenský stranický sjezd projednává. CDU chce jasně deklarovat, že loňský rok s tak velkým počtem přijatých žadatelů o azyl byl výjimkou.
"V roce 2015 jsme přijali milion lidí, to byla historická výzva. Ale rozhodli jsme, že rok 2015 se už nebude opakovat. Daří se to, letos počet migrantů přicházejících do Německa poklesl o devadesát procent. Naším úkolem je udržet proud na takto nízké úrovni," řekl listu Die Welt místopředseda CDU a stranický šéf v Bádensku-Württembersku Thomas Strobl.
"Situace, jaká byla v létě, se nesmí opakovat. Je to naším jasným politickým cílem“ řekla Merkelová na svém úterním projevu na sjezdu. "Ne všichni, kteří přišli, zůstanou," uvedla. Zároveň poděkovala dobrovolníkům, kteří loni a letos pomáhali uprchlickou vlnu zvládnout.
Vyslovila se pro zákaz burek. Tedy úplného zahalování obličeje muslimských žen. Podle jejích slov tato praxe nepatří k Německu.
Spolkový ministr vnitra za CDU Thomas De Maiziére prohlásil, že vláda připravuje rychlejší a snadnější deportace neúspěšných žadatelů o azyl ze země.
Kancléřka chce taky zvýšit rozpočet na bezpečnost a boj proti terorismu.
Útoky spáchané žadateli o azyl jsou právě tím, na co je její voličská základna citlivá. Kritici Merkelové poukazují na silvestrovské násilí v Kolíně nad Rýnem nebo letní atentáty ve Würzburgu a Ansbachu.
V sobotu zadržela německá policie muže podezřelého z vraždy devatenáctileté studentky medicíny ve Freiburgu. Jde o Afghánce, který přišel loni jako běženec. Ostře protiimigrantská a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) se toho okamžitě chytla a hovoří o činu jako o důsledku "nekontrolovaného přílivu cizinců".
Mluvčí vlády Steffenn Siebert odpověděl, že z činu jednoho Afghánce nelze kolektivně vinit všechny.
Poslední průzkumy ukazují, že podpora CDU je nižší než v minulosti. Pořád by ale parlamentní volby vyhrála s podporou zhruba 36 procent Němců – spolu se svojí sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU).
Alternativa pro Německo dostává v průzkumech něco přes deset procent hlasů, "loví" ale z velké části právě voliče CDU/CSU.
Merkelová a její spolustraníci na to nejnovějšími návrhy reagují. Výzvy bavorského premiéra a předsedy CSU Horsta Seehofera ke stanovení maximálního počtu přijatých žadatelů o azyl za rok ale kancléřka dál odmítá.
Na voličské obavy reaguje i na jiné frontě. Před zahájením essenského sjezdu řekla, že Evropská unie by neměla pokračovat v přístupových jednáních s Tureckem. Vstup Turecka do EU nemá dlouhodobě mezi Němci podporu, Merkelová a CDU navíc byly proti členství Ankary už před mnoha lety.