Merkelová a Hollande jednali s Tsiprasem o řeckém dluhu

ČTK ČTK
22. 5. 2015 22:55
Na řeckou krizi došlo i přesto, že špičky EU v Rize oznamovaly: "Řecko není na programu."
Angela Merkelová a AlexisTsipras.
Angela Merkelová a AlexisTsipras. | Foto: Reuters

Riga - Evropští lídři  v pátek vyzvali Řecko, aby se vrátilo k jednacímu stolu k rozhovorům, jejichž výsledkem by byla dohoda o reformách výměnou za peníze od mezinárodních věřitelů.

Německý vládní mluvčí oznámil, že německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande se v lotyšské metropoli sešli s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem k "přátelskému a konstruktivnímu" rozhovoru. Všichni tři státníci se v Rize účastnili summitu Východního partnerství věnovanému spolupráci Evropské unie s šesti postsovětskými státy.

Řecký premiér odletěl do Rigy s tím, že bude na Merkelovou a Hollandea naléhat, aby se zasadili za průlom ve váznoucích technických rozhovorech s mezinárodními věřiteli Řecka, tedy s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, napsala agentura Reuters.

Myslím, že je to chyba řecké vlády, že ten stav nechala dojít tak daleko, ale nemůžu říct, že by si občané žili nad úrovní, říká k ekonomické krizi Řecka obyvatel Soluně Babys Pupakis.
9:08
Myslím, že je to chyba řecké vlády, že ten stav nechala dojít tak daleko, ale nemůžu říct, že by si občané žili nad úrovní, říká k ekonomické krizi Řecka obyvatel Soluně Babys Pupakis. | Video: Daniela Drtinová

Lídři Aténám nabídli pomoc, Tsiprasovi ale sdělili, aby se opět zaměřil na jednání s takzvanou bruselskou skupinou, která zahrnuje představitele Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF. Ty Řecko financují od chvíle, kdy v roce 2010 téměř vyhlásilo bankrot.

"Bylo to velmi přátelské, konstruktivní jednání, je ale také jasné, že je třeba dále pracovat s těmito třemi institucemi," sdělila podle agentury Reuters na okraj summitu Merkelová novinářům. Francie a Německo podle ní přišly a nabídkou pomoci, kdykoli jí bude třeba. "Řešení je ale potřeba nalézt s těmito třemi institucemi a je třeba velmi, velmi intenzivně pracovat," uvedla také.

"Řecko není na programu." Nakonec bylo

Vláda v Aténách dluhy splácet bude, ale chce ústupky - jen úsporná opatření považují řečtí politici za nesprávná, říká politolog Kulidakis. Krach záchranného plánu by mohl mít dominový efekt.
9:10
Vláda v Aténách dluhy splácet bude, ale chce ústupky - jen úsporná opatření považují řečtí politici za nesprávná, říká politolog Kulidakis. Krach záchranného plánu by mohl mít dominový efekt. | Video: DVTV

Setkání Merkelové a Hollandea s Tsiprasem se uskutečnilo přesto, že podle dřívějších informací téma řeckého zadlužení předmětem debat na rižském summitu být nemělo. Hollande při příchodu na summit novinářům řekl, že Riga není místo, kde by se o řecké situaci mělo nějak obšírněji diskutovat. "Řecko není na programu," komentoval to také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Trojice se nicméně setkala v noci na dnešek asi ke dvouhodinovému rozhovoru. Podle německého mluvčího se shodla na tom, že Atény by měly pokračovat v jednání s věřiteli v zájmu překonání nynější krizové situace. Tsipras se později podle nejmenovaného řeckého činitele sešel i s Junckerem, který souhlasil, že dohoda je "proveditelná" během příštích týdnů.

Ke spěchu mezitím Řecko vybídl Washington. Americký ministr financí Jack Lew v telefonickém rozhovoru s Tsiprasem podle nejmenovaného činitele svého úřadu sdělil, že pokud by jednání nevedla k rychlému dosažení dohody, znamenalo by to pro Řecko "okamžité strádání".

Řecko a jeho mezinárodní věřitelé měsíce jednají o podmínkách uvolnění zbývajících peněz ze staršího záchranného programu pro Řecko. Jednání váznou kvůli neshodám v otázce důchodové a pracovní reformy i kvůli otázkám ohledně fiskálních cílů.

 

Právě se děje

Další zprávy