Slovensko má nového veřejného nepřítele. Medvěda, který je symbolem místní divoké přírody. Poté, co chráněné šelmy během víkendu zavinily smrt ženy a zranění dvou dalších lidí, se opět spustila debata o likvidaci "přemnožených lidožroutů". Odborníci namítají, že radikální řešení není namístě, vláda se chystá uzákonit hromadné odstřely.
Nejdříve v pátek večer zemřela v Nízkých Tatrách při pádu z výšky turistka z Běloruska, kterou pronásledoval medvěd. V neděli pak další šelma pronikla až do centra Liptovského Mikuláše. Tam napadla jednoho člověka, další se zřejmě zranil při útěku.
Patrně tak jde o nejtragičtější víkend od loňského července, kdy medvědi během 24 hodin napadli na různých místech tři lidi. Tolik útoků se dříve nestalo za celý rok.
Veřejný prostor okamžitě zaplavila videa zachycující medvěda pobíhajícího po ulicích třicetitisícového Liptovského Mikuláše. Opět se ukázalo, že někteří medvědi se lidí příliš nebojí. V posledních letech přibývá záběrů, kdy medvědi vejdou udiveným obyvatelům až do dvora. Jeden se před dvěma lety dostal až do hotelu ve Vysokých Tatrách.
Útoky medvěda na člověka se tak staly jedním z nejprobíranějších témat slovenské politiky. Její nejvyšší představitelé nešetří silnými výroky, volají po likvidaci "přemnožených lidožroutů".
"Toto je výsledek aktivit extremistických ekologických skupin, které ze Slovenska udělaly skanzen, kde už se nedá ani normálně pohybovat," uvedl v sobotu ministr životního prostředí Tomáš Taraba.
Vláda Roberta Fica slibuje radikální řešení. Společně s Rumunskem chce Slovensko navrhnout na evropském jednání ministrů životního prostředí přesunutí medvěda na nižší stupeň ochrany. Pokud se to nepovede, plánuje vláda prosadit ústavní zákon, který značně usnadní jejich odstřel.
Nynější vládní strany slibovaly rázné řešení situace už v loňských sněmovních volbách.
Odborníci ale s výroky politiků nesouhlasí. "Je naprosto neuvěřitelné, jaká hysterie se spustila okolo medvědů. Přitom ji šíří lidé, kteří o nich nevědí vůbec nic," reagoval loni na vyjádření politiků v předvolební kampani Michal Haring, zoolog a bývalý šéf zásahového týmu pro medvěda hnědého.
Aktuálně.cz připomíná grafiku, kterou vydalo po sérii útoků loni v červenci.
Nárůst útoků od roku 2000 potvrzují statistiky, které redakci poskytla Státní ochrana přírody Slovenské republiky. Zatímco v prvních dvou dekádách medvědi průměrně napadli tři lidi ročně, teď jde o osm útoků za rok. "Nárůst to je, ale nijak rázný," upozornil Haring.
Výrazně se podle dostupných dat nezvyšují ani počty medvědů. Od 30. let minulého století, kdy jich po slovenských horách běhaly jen poslední desítky a jejich lov úřady zakázaly, jich sice přibylo, v posledních letech se ale stavy nijak dramaticky nezvyšují.
Na Slovensku nyní žije 1056 medvědů, vyčíslil společný výzkum Univerzity Karlovy, České zemědělské univerzity, Ostravské univerzity a Státní ochrany přírody Slovenské republiky publikovaný v minulém týdnu. Před osmi lety experti z Technické univerzity ve Zvolenu došli k číslu 1214.
Na otázku, kolik medvědů chodí po slovenských horách, se za poslední století snažilo odpovědět několik výzkumů a studií. Poslední dvě přinesly zatím nejspolehlivější výsledky, dříve šlo o velmi hrubé odhady.
Označit medvědy za přemnožená zvířata je podle vědců problematické. "Přemnožení znamená, že populace překračuje kapacitu prostředí, tedy že zvířata ve svém areálu nemají dostatek potravy. To je u medvěda jako všežravce velice složité určit," popsal spoluautor studie Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Naopak je podle něj možné, že medvědů na Slovensku začne ubývat. "Vrcholoví predátoři nad sebou v potravní pyramidě nemají žádné regulující prvky, mají proto nastavené samoregulační mechanismy. Mezi ně patří třeba vnitrodruhová agresivita nebo infanticida, tedy zabíjení mláďat," uvedl Hulva. Časté jsou třeba případy, kdy samci medvědů zabíjejí mláďata, aby tak u samic vyvolali ovulaci a mohli je oplodnit.
Rostoucí počet útoků experti zdůvodňují nikoli počtem medvědů, ale změnou jejich chování, vyvolanou působením člověka. "Nezabezpečené kontejnery, návnady u posedů, pěstování kukuřice v podhorských oblastech či urbanizace přírodního prostředí zapříčinily, že se medvědi zdržují ve větší blízkosti lidských obydlí a ztrácejí plachost," uvedl ředitel slovenské Státní ochrany přírody Dušan Karaska. Od pandemie covidu-19 navíc lidé častěji vyrážejí do přírody.
Statistika zachycuje pouze šelmy zabité zásahovým týmem nebo na příkaz Státní ochrany přírody. Nepočítá například s oběťmi pytláků.
Medvěd tedy podle odborníků mezi lidmi hledá potravu, nechodí k nim proto, že by byl "lidožrout", jak tvrdil bývalý předseda parlamentu Boris Kollár. Není ani pravda, že by slabší medvědi utíkali před silnějšími do oblastí, kde žijí lidé. Proměně přirozeného prostředí se šelmy dokážou přizpůsobit. "Vybírat odpadky je pro ně lehké, nemusí nic hledat v lese. Za kukuřicí zase chodí, protože je to pro ně vysokoenergetická potravina," vysvětlil zoolog Haring.
Mapa ukazuje deset chráněných oblastí a národních parků s největším výskytem medvědů.
Zdroj: Studie UK, ČZU, OSU a ŠOP
Ačkoli se zprvu může medvěd člověka bát, plachost ztrácí, pokud se mu výlet za snadnou potravou povede. Takové případy řeší zásahový tým ustavený ministerstvem životního prostředí v roce 2014. Nejprve se snaží medvěda odehnat pomocí spreje, pyrotechniky, světel nebo plynových pistolí. "Když vidíte, že je to nezvratné, je třeba ho odchytit nebo střelit narkotizační zbraní a z místa odstranit," popsal Haring. Čím dříve lidé pohyb šelmy v obydlených oblastech nahlásí, tím je pravděpodobnější, že se jí plachost vrátí.
Klíčem k soužití je podle Haringa prevence. "Krásný příklad je město Vysoké Tatry. Stačilo, když jsme tam zabezpečili odpad, a dnes už tam medvědi nechodí," uvedl. Jinde mohou pomoci plašiče nebo elektrické ohradníky. K ochraně hospodářských zvířat zase pomáhají strážní psi, ideálně plemena jako kavkazský ovčák nebo bílý čuvač.
Vědci rozlišují medvědy v Evropě podle regionů, kde šelmy žijí. Karpatská populace, kam patří i slovenští medvědi, je největší z hlediska počtu i hustoty.
"Pro politiky je ale snadnější populisticky křičet, že je potřeba medvědy střílet. Plošný odstřel ale příliš nesnižuje riziko střetu ani nepomáhá snižovat škody. Nemá význam vystřílet náhodně vybrané nevinné medvědy, kteří jen v klidu žijí svůj život," prohlásil Haring.
Spoluautor studie Pavel Hulva zase upozorňuje na tradiční strach z šelem. "Medvěd je archetyp predátora. Strach z predátorů je stamiliony let starý, silně zakořeněný v našich emocích. Útoky domácích zvířat nebo automobilové nehody jsou mnohem častější než útoky medvěda, nemáme na ně ale nastavenou tak silnou emocionální odpověď," popsal.