New York - Medicína v léčbě Alzheimerovy choroby možná brzy překoná důležitý milník.
Americký vědec Daniel Skovronsky se totiž na nadcházející mezinárodní konferenci chystá představit novou metodiku vyšetření, jež má včas a hlavně spolehlivě odhalit Alzheimerovu chorobu.
Díky novému kontrastnímu roztoku a zvláštnímu mozkovému skeneru, by navíc mělo být možné sledovat úspěšnost léčby a případně zvolit vhodnější alternativu. Objev doktora Skovronského čeká ještě dlouhá cesta, ale už to, že bude nová technologie 11. července představena na konferenci v Honolulu, znamená podle deníku The New York Times velkou naději.
Diagnostika Alzheimerovy choroby projevující se problémy s pamětí a dalšími neurologickými obtížemi, je v současné době velmi složitá a stoprocentní jistotu, že pacient skutečně trpěl Alzheimerem, je možné získat až posmrtně - ze vzorku mozkové tkáně.
Pokud se navíc prokáže, že nová metoda vyšetření ukáže, zda nasazené léky postup onemocnění zastavují nebo alespoň zpomalují, půjde o zásadní zkvalitnění života nemocných.
Chybná diagnóza = ztráta naděje na vyléčení
Léky, které by na Alzheimerovu chorobu účinně zabíraly, sice současná medicína zatím nedisponuje, ale farmaceutické společnosti slibují, že už jsou blízko jejich objevení.
Vzhledem k tomu, že u 20 % lidí trpících silnou ztrátou paměti a intelektuálních schopností, byl Alzheimer diagnostikován chybně a jejich nemoc byla v mnoha případech léčitelná, by účinnost nového skeneru znamenala průlom i v případě, že si na účinné medikamenty budeme muset ještě počkat.
U lidí trpících lehkou ztrátou paměti, bývá navíc obávaná choroba chybně diagnostikována až v polovině případů. „Jedná se o zásadní objev, který dramaticky změní náš pohled na Alzheimerovu chorobu," věří doktor Michael Winer z Kalifornské univerzity v San Francisku.
Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je zatím nevyléčitelné degenerativní onemocnění mozku (jedna z forem demence), které postihuje paměť, myšlení i chování pacientů. Onemocnění bylo pojmenováno po německém doktorovi Aloisi Alzheimorovi, který jej v roce 1906 jako první popsal.
Přesné příčiny tohoto onemocnění věda dosud nezná. Jisté je, že se riziko propuknutí zvyšuje s věkem, a že svou roli hrají také geny (nemoc je do jisté míry dědičná). Alzheimerovo onemocnění způsobuje postupný rozpad nervových vláken a nervových buněk. I když se nemoc sporadicky vyskytuje i u mladších lidí, většina postižených je starších šedesáti let.