Bratislava - Vladimír Mečiar, předseda HZDS a jeden z nejkontroverznějších politiků polistopadového Slovenska, opět tvrdí, že je obětí státní perzekuce.
Tentokrát má být důvodem jeho rozsáhlý majetek, který podle jeho tvrzení prověřuje Úřad boje proti organizované kriminalitě.
"Je jedno, zda je to (Mikuláš) Dzurinda, nebo (Robert) Fico, pořád je to vůči mně stejný postoj zneužití státní moci," posteskl si čerstvý sedmdesátník v rozhovoru pro agenturu SITA.
Kdo je Vladimír Mečiar
V minulosti byl nejoblíbenějším slovenským politikem (ve volbách v roce 1992 dokonce HZDS získala přes 37 % hlasů) a společně s Václavem Klausem stál u rozpadu Československa.
Za jeho vlády v 90. letech se ale Slovensko dostalo do mezinárodní izolace. Vládnutí provázela kritika kvůli nedodržování principů demokracie, ale i kontroverzní privatizace či podezření ze zneužití tajné služby k politickým cílům.
Stovky položek na 33 stranách
Policie na dotaz, zda Mečiarův majetek skutečně prověřuje, reagovala, že podobné informace neposkytuje. Její mluvčí nicméně řekl, že proti expremiérovi nevede žádné trestní stíhání.
Ačkoliv sám Mečiar tvrdí, že na pětimilionovém Slovensku nepatří ani mezi "horních sto tisíc", jeho majetek rozhodně není zanedbatelný. Jen podíly v nemovitostech zabírají v internetovém katastru 33 stran.
Někdejší trojnásobný ministerský předseda ve svém posledním majetkovém přiznání uvedl, že v roce 2010 spoluvlastnil mimo jiné sedm domů, dva byty, dvě garáže, 98 parcel s ornou půdou, na 15 zastavěných ploch či 12 zahrad.
Dohromady jde o více než 300 položek, poznamenává deník SME. Další majetková přiznání už navíc nebude muset podávat, jelikož v březnových parlamentních volbách jeho strana propadla.
Ze staré corsy luxusní vila
Nešlo by o první případ, kdy policie prověřuje Mečiarův majetek.
Když totiž na podzim 1998 opouštěl premiérské křeslo, tvrdil, že mu patří třípokojový byt a starý Opel Corsa. Jen pár měsíců poté ovšem vyšlo najevo, že v Trenčianských Teplicích vlastní luxusní čtyřpodlažní vilu Elektra. V roce 2000 dokonce do budovy vtrhla zásahová jednotka, aby mohla Mečiara přivést k výslechu.
Financování vily je stále zahaleno tajemstvím. V roce 2002 přišel německý podnikatel Peter Ziegler s tvrzením, že Mečiarovi na vilu půjčil 41 až 100 milionů slovenských korun. Sám Mečiar v roce 2010 řekl, že mu s nákupem pomohl kontroverzní podnikatel Július Rezeš.
"Elektra je společné sídlo Mečiarovců. V naší rodině jsou čtyři právníci, tři lékaři, jedna podnikatelka a dva podnikatelé. Nemějte obavy, že to nedokážeme utáhnout. Já jsem navíc skromný člověk, stačí mi jedno jídlo denně a náklady na cestování," reagoval tehdy na dotaz SME, jak zvládá platit náklady na vilu.