Jeden a půl milionu hlasů jsme nečekali, dojímal se Babiš. Chce sestavit vládu, která bude jeden tým

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 10. 2017 20:06
Andrej Babiš, jehož hnutí ANO ve volbách drtivě vyhrálo, na tiskové konferenci prohlásil, že hlasy téměř jednoho a půl milionu lidí nečekal. "Skutečně jsme si to odpracovali, chodili jsme mezi lidi a přesvědčili jsme je," dodal. O složení vlády bude prý vyjednávat se zástupci všech devíti politických stran, které se do sněmovny dostaly. Všem jejich předsedům již napsal zprávu. O tom, jaká ministerstva bude chtít obsadit, hovořit zatím nikdo z ANO nechtěl.
Volby 2017 - ANO - Andrej Babiš
Volby 2017 - ANO - Andrej Babiš | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Bouřlivým potleskem vítali členové ANO svého předsedu Andreje Babiše ve volebním sále na pražském Chodově. Před novináře předstoupil se značným zpožděním plný dojetí.

"Skoro jeden a půl milionu voličů jsme nečekali," poděkoval Babiš na úvod tiskové konference. Za úspěch hnutí hlasitě děkoval svému marketingovému týmu, jehož členy jmenovitě vyvolával a na pódium pozval i šéfa své kampaně.

"Skutečně jsme si to odpracovali, chodili jsme mezi lidi a přesvědčili jsme je," řekl Babiš a postěžoval si na údajnou dezinformační kampaň, která v posledních dnech běžela proti jeho hnutí ANO.

O složení budoucí vlády mluvil pouze vyhýbavě. "Chceme oslovit všechny strany," uvedl Babiš, napsal jim SMS  a v dohledné době se se zástupci všech stran, které jsou ve sněmovně, plánuje sejít. Nicméně podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka platí, že nechtějí do vlády s komunisty a extremistickou SPD.

"Budeme rádi, když nás pan prezident pověří sestavením vlády. Uděláme vládu, která bude jeden tým," dodal vítěz sobotních voleb.

Andrej Babiš se možná stane prvním českým premiérem, který je trestně stíhán. Což může být ale velká překážka pro sestavení vlády v čele s jeho hnutím ANO. Babiš však nevyloučil, že je možné, že se sám kvůli obvinění může vzdát svého místa v čele vlády.

"Budeme vyjednávat s každou stranou, která je ve sněmovně, a uvidíme, rád si to vyslechnu od nich," reagoval Babiš s tím, že nebude vyjednávat přes média. Babiš poté odešel z tiskové konference mezi novináře a členy svého hnutí, kteří mu znovu aplaudovali a zasypali pódium konfetami.

Nikdo z ANO se nechtěl vyjádřit k tomu, jaká ministerstva by hnutí ANO chtělo pro svou stranu získat. V minulosti ale už pronesli, že mají zájem o ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí.

Záznam tiskové konference Andreje Babiše. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 27 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy