Jeden a půl milionu hlasů jsme nečekali, dojímal se Babiš. Chce sestavit vládu, která bude jeden tým

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 10. 2017 20:06
Andrej Babiš, jehož hnutí ANO ve volbách drtivě vyhrálo, na tiskové konferenci prohlásil, že hlasy téměř jednoho a půl milionu lidí nečekal. "Skutečně jsme si to odpracovali, chodili jsme mezi lidi a přesvědčili jsme je," dodal. O složení vlády bude prý vyjednávat se zástupci všech devíti politických stran, které se do sněmovny dostaly. Všem jejich předsedům již napsal zprávu. O tom, jaká ministerstva bude chtít obsadit, hovořit zatím nikdo z ANO nechtěl.
Volby 2017 - ANO - Andrej Babiš
Volby 2017 - ANO - Andrej Babiš | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Bouřlivým potleskem vítali členové ANO svého předsedu Andreje Babiše ve volebním sále na pražském Chodově. Před novináře předstoupil se značným zpožděním plný dojetí.

"Skoro jeden a půl milionu voličů jsme nečekali," poděkoval Babiš na úvod tiskové konference. Za úspěch hnutí hlasitě děkoval svému marketingovému týmu, jehož členy jmenovitě vyvolával a na pódium pozval i šéfa své kampaně.

"Skutečně jsme si to odpracovali, chodili jsme mezi lidi a přesvědčili jsme je," řekl Babiš a postěžoval si na údajnou dezinformační kampaň, která v posledních dnech běžela proti jeho hnutí ANO.

O složení budoucí vlády mluvil pouze vyhýbavě. "Chceme oslovit všechny strany," uvedl Babiš, napsal jim SMS  a v dohledné době se se zástupci všech stran, které jsou ve sněmovně, plánuje sejít. Nicméně podle místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka platí, že nechtějí do vlády s komunisty a extremistickou SPD.

"Budeme rádi, když nás pan prezident pověří sestavením vlády. Uděláme vládu, která bude jeden tým," dodal vítěz sobotních voleb.

Andrej Babiš se možná stane prvním českým premiérem, který je trestně stíhán. Což může být ale velká překážka pro sestavení vlády v čele s jeho hnutím ANO. Babiš však nevyloučil, že je možné, že se sám kvůli obvinění může vzdát svého místa v čele vlády.

"Budeme vyjednávat s každou stranou, která je ve sněmovně, a uvidíme, rád si to vyslechnu od nich," reagoval Babiš s tím, že nebude vyjednávat přes média. Babiš poté odešel z tiskové konference mezi novináře a členy svého hnutí, kteří mu znovu aplaudovali a zasypali pódium konfetami.

Nikdo z ANO se nechtěl vyjádřit k tomu, jaká ministerstva by hnutí ANO chtělo pro svou stranu získat. V minulosti ale už pronesli, že mají zájem o ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí.

Záznam tiskové konference Andreje Babiše. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy