Haag - Marshallovy ostrovy, které byly po 2. světové válce dějištěm několika jaderných pokusů, podaly žalobu u Mezinárodního soudního dvora v Haagu na devět jaderných mocností.
Ty podle ostrovního státu v Tichém oceánu nedodržují závazky ohledně jaderného odzbrojování. Marshallovy ostrovy žalují Spojené státy, Čínu, Rusko, Francii, Británii, Pákistán, Indii, Severní Koreu a Izrael.
Obdobnou žalobu podala země se zhruba 60 tisíci obyvateli přímo u soudu v San Francisku na USA, jmenovitě na amerického prezidenta Baracka Obamu, ministerstva a ministry obrany a energetiky a Národní úřad pro jadernou bezpečnost.
Ostrovní stát tvrdí, že jmenované země dál modernizují své jaderné arzenály místo toho, aby jednaly o odzbrojení. Žalující strana odhaduje, že jaderné mocnosti se chystají v příštích deseti letech do svých jaderných arzenálů investovat dohromady bilion dolarů (téměř 20 bilionů korun).
"Já osobně to vnímám jako svého druhu souboj Davida s Goliášem, s tím rozdílem, že ve hře není žádný prak," řekl šéf americké protijaderné organizace Nuclear Age Peace Foundation David Krieger.
V letech 1946 až 1958 provedli Američané 67 pokusných jaderných výbuchů na atolech Bikini a Eniwetok. Rozsáhlé oblasti byly zamořeny radiací a staly se na desítky let neobyvatelnými.