"Slunce je nejrudější, předseda Mao je člověku nejbližší," básnili o svém vůdci. Učebnice jsou plné ód na budování komunistické strany ve dvacátých letech, úspěšné boje s konzervativním Kuomintangem (Konzervativní strana Číny) i budování lidové republiky od roku 1949.
Narodil se 26. prosince 1893 v provincii Chu-nan v rodině statkáře. Úspěšně vystudoval Pekingskou univerzitu, pak se věnoval vyučování, žurnalistice a knihovnictví.
Zapojil se do odboje proti dynastii Čching, roku 1921 stál u zrodu Komunistické strany Číny. Ve 30. letech se stal jejím generálním tajemníkem a po porážce Kuomintangu premiérem nově vzniklé lidové republiky.
Katastrofa Nové Číny
Následovaly nevídané přeměny ve všech sférách státu, provázené masakry ohromných rozměrů. Koncepce Velkého skoku z roku 1958, kterou chtěl dohnat Západ, vedla naopak k hladomoru a ekonomickému kolapsu, stejně jako k izolaci od zbytku sovětského bloku.
Mao Ce-tung rezignoval na všechny státní funkce, nicméně postavení ve straně si udržel. O pár let později přišel comeback, kdy mobilizoval studentské Rudé gardy k likvidaci svých nepřátel a k vyhlášení Kulturní revoluce.
Zemřel 9. září 1976 a navzdory svému přání - chtěl být spálen a rozptýlen - je pohřben v mauzoleu na náměstí Tchien-an-men.
Podle odborníka na genocidu Rudolpha Rummela byl Mao druhým největším masovým vrahem minulého století s téměř 38 miliony obětí. Před ním se umístil už jen Stalin.