Mandát mírových sil v Dárfúru prodloužen

Red Zah, ČTK
13. 3. 2006 11:48
Chartúm - Africká unie (AU) souhlasí s tím, aby její mírové jednotky v súdánské provincii Dárfúr byly převedeny pod vlajku OSN.
Malý Zam Zam, obyvatel uprchlického tábora, do kterého se před násilím uchýlili obyvatelé západosúdánského regionu Dárfúr.
Malý Zam Zam, obyvatel uprchlického tábora, do kterého se před násilím uchýlili obyvatelé západosúdánského regionu Dárfúr. | Foto: Reuters

Zároveň jim prodloužila mandát až do září.

"Mírová a bezpečnostní rada (CPS) Africké unie rozhodla principiálně podpořit převedení mise AU (AMIS) na misi OSN s přesvědčením, že to přispěje k zajištění míru a bezpečnosti," uvádí se v komuniké vydaném po zasedání CPS v Addis Abebě.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

 

CPS zdůrazňuje, že je třeba, aby do dubna byla uzavřena mírová dohoda mezi vládou v Chartúmu a súdánskými povstalci. Během tohoto období musí být uděláno vše pro zlepšení humanitární a bezpečnostní situace a pro zlepšení vztahů mezi Čadem a Súdánem.

Mírové jednotky v Dárfúru, které jsou první velkou misí AU, tvoří na sedm tisíc vojáků, kteří jsou v oblasti zmítané občanskou válkou rozmístěni od roku 2004. Panafrická organizace už nemá prostředky na to, aby je financovala ještě po 31. březnu.

Vojáci Súdánské osvobozenecké armády (SLA) prohlížejí trosky obydlí ve vesnici Barka v regionu Dárfúr.
Vojáci Súdánské osvobozenecké armády (SLA) prohlížejí trosky obydlí ve vesnici Barka v regionu Dárfúr. | Foto: Reuters

Súdánská vláda se v minulých měsících stavěla důrazně proti tomu, aby byla mírová mise převedena na OSN před podpisem mírové dohody se súdánskými povstalci. Obává se, že přítomnost mezinárodních jednotek by  mohla vést ke zhoršení konfliktu a vytvoření situace podobné té, která je v Iráku nebo v Afghánistánu. Čekalo se na to, až AU požádá o vyslání sborů OSN, protože bez souhlasu unie řada zemí váhá s vysláním svých vojáků.

V Dárfúru zuří od roku 2003 válka, která se rozpoutala poté, co místní rebelové obvinili vládu ze zvýhodňování arabských kmenů proti nearabskému obyvatelstvu a z vyzbrojování arabských milicí džandžauí. Důsledky bojů, především nemoci a hlad, si od března 2003 vyžádaly na 180.000 obětí. Dva miliony lidí musely opustit domovy.

 

Právě se děje

Další zprávy