Londýn - Britští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že identifikovali pachatele, kteří stáli za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Oznámila to ve čtvrtek britská média, která se odvolávají na informace vyšetřovatelů. K útoku byla použita nervově paralytická látka novičok.
Podle britské agentury Press Association (PA) jsou si vyšetřovatelé jisti, že pachateli jsou Rusové. Žádná jména média neuvádějí.
Vyšetřovatelé podle PA identifikovali pachatele útoku prostřednictvím záznamů z videokamer a kontrolou seznamu lidí, kteří v kritickém období přijeli do Spojeného království. "Jsou si jisti, že jsou to Rusové," napsala agentura.
Podle americké televize CNN, která se rovněž odvolává na svůj zdroj z vyšetřování, jsou podezřelými dva Rusové, kteří do té doby nebyli britským úřadům známí jako agenti. Británii údajně opustili krátce po březnovém útoku na Skripalovy, a to pod falešnou identitou.
Náměstek britského ministra vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace ale zprávu o údajných útočnících označil za divokou spekulaci. "Myslím, že tento článek patří do složky 'špatně informované a divoké spekulace'," komentoval Wallace tvrzení britské agentury Press Association (PA), která s informací o vyšetřování přišla jako první.
Ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Jakovenko odmítl na zprávu PA reagovat. "Koneckonců pracujeme s oficiálními daty, ne se zprávami z tisku," řekl s tím, že se pokusí sejít s britským ministrem zahraničí, aby se dozvěděl více.
Žádná jména zatím nepadla
Látkou typu novičok, která se v 70. a 80. letech vyráběla v bývalém Sovětském svazu, byli Skripalovi otráveni před čtyřmi měsíci v jihoanglickém Salisbury. Moskva odpovědnost odmítla a incident vyvolal diplomatickou roztržku. Začátkem července se do kontaktu s jedem dostali nedaleko Salisbury Britové Dawn Sturgessová a Charlie Rowley. Žena před deseti dny zemřela, její partner je stále v nemocnici a podle posledních zpráv z tohoto týdne je jeho stav vážný, ale stabilní.
Podle agentury PA byla Sturgessová vystavena přinejmenším desetkrát vyšší dávce novičoku než Skripalovi. Vyšetřovatelé se podle agentury domnívají, že si nervově paralytickou látku, která byla v lahvičce od parfému, nastříkala přímo na kůži. Flakon zřejmě Sturgessová s Rowleym našli odhozený někde v centru Salisbury.
Vzorky novičoku z lahvičky mezitím odebrali odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Nyní provedou jejich analýzu ve dvou nezávislých laboratořích. Zjistit chtějí hlavně to, zda Skripalovy i dvojici Britů otrávila stejná látka.
Informace o odpovědnosti ruských agentů za pokus o otravu Skripalových se objevovaly už dříve, žádná jména ale dosud nepadla. Spekulovalo se o tom, že Rusové přiletěli do Británie krátce před útokem a bezprostředně po něm zemi opustili. Šlo údajně o dvě osoby.
Rusko podíl na útoku energicky popírá. Prezident Vladimir Putin po pondělním summitu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem v Helsinkách novinářům řekl, že britská obvinění jsou nepodložená. "Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné, jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb," řekl Putin v rozhovoru pro americkou televizi.