Malý Ukrajinec prodělal po ruském náletu 32 operací. Musí nosit masku, ale už tančí

Martin Novák Martin Novák
10. 12. 2023 15:14
Malému Ukrajinci Romanu Oleksivovi dávali lékaři loni v létě malou šanci na přežití. Po ruském raketovém útoku na město Vinnycja měl popáleniny na pětačtyřiceti procentech těla, na zádech měl ty nejhorší, čtvrtého stupně.

Nejprve jej ošetřovali v nemocnici ve Vinnycji, pak ve Lvově. Skončil na univerzitní klinice v Drážďanech, kde podstoupil během jednoho roku dohromady dvaatřicet operací. Dokázal se vrátit do školy, znovu hraje na akordeon i tancuje. A nedávno se setkal ve Vatikánu s papežem Františkem.

Osmiletý hrdina nosí na tváři modrou masku a na rukou rukavice, které chrání jeho kůži. "Nevěděli jsme, jestli bude chodit, hýbat rukama nebo prsty. Ale díky úsilí lékařů a jeho odhodlání a vytrvalosti se to podařilo. Dokonce se vrátil k tanci a muzicírování," řekl zpravodaji agentury Reuters jeho otec Jaroslav Oleksiv.

Osmiletý Roman Oleksiv z Vinnycje.
Osmiletý Roman Oleksiv z Vinnycje. | Foto: Reuters

Romana ale ještě čekají další operace a také korekce uší či nastřelení vlasů. "Krok za krokem se vyrovnáváme s tím, co se stalo. Otázka teď nezní, čím si prošel, ale co ho čeká dál. Doufám, že nadále bude tak silný jako dosud," dodal otec.

"Potřebujeme ještě zapracovat na jeho ruce, aby ji mohl zatnout v pěst, aby mohl prsty mačkat," citoval ukrajinský web Suspilne fyzioterapeuta Serhije Kudu. Chlapec musí nosit masku na ochranu jizev, které má v obličeji. V budoucnosti se podle lékařů bude muset vypořádat s bolestmi i přes péči, které se mu dostává.

Transplantace kůže

Martyrium nyní osmiletého dítěte začalo dopoledne 14. července 2022. Matka ten den Romana vzala na kontrolu k lékaři v centru Vinnycje, která se nachází jihozápadně od Kyjeva. Ozvaly se sirény, varující před útokem, a přesně v čase 10:40 dopadly na město tři ruské střely Kalibr s plochou dráhou letu.

Následky byly katastrofální: 28 mrtvých a 117 zraněných. Romanova devětadvacetiletá matka, která seděla v čekárně vedle něj, zemřela. Hocha sanitka převezla do nemocnice v kritickém stavu.

Osmiletý Roman Oleksiv z Vinnycje.
Osmiletý Roman Oleksiv z Vinnycje. | Foto: Reuters

"Přijel opravdu v extrémně těžkém stavu. Udělali jsme vše, co jsme mohli, hlavně naše jednotka intenzivní péče a anesteziologové. Nebyli jsme si jistí, jestli přežije a zvládne transport do zahraničí," cituje web Suspilne ukrajinskou lékařku Lesju Strelkovou, která jako první ošetřovala chlapcovy popáleniny.

Němečtí záchranáři ale převezli Romana do Drážďan, kde jej operovali třikrát týdně. Postupně se dával dohromady. Lékaři mu odstranili z těla úlomky skla, vyměnili ušní bubínek a provedli několik transplantací kůže.

"Když jej odpojili od ventilátoru, snažil se něco říci, ale nemohl, vydával nesrozumitelné zvuky. Ale fakt, že dýchal sám, nám dával naději, že je z nejhoršího venku," prohlásil otec Jaroslav.

Od září je Roman Oleksiv znovu ve Lvově a chodí normálně do školy. Od okolí ho odlišují jen ta maska a rukavice.

Na nedávné návštěvě ve Vatikánu u papeže doprovázela Romana jeho krajanka, dvanáctiletá Jana Stepaněnková. Ta při loňském ruském náletu na Kramatorsk přišla o obě nohy a lékaři ve Spojených státech pro ni sestavili protézy, které jí umožňují chodit.

Video: Při ruském útoku na Vinnycju zemřelo 28 lidí

Video: Youtube/TCH
 

Právě se děje

Další zprávy