Mají mít krávy dlouhé rohy, nebo ne? Švýcaři hlasují v kuriózním referendu

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
25. 11. 2018 10:00
Švýcarsko tuto neděli rozhoduje o na první pohled kuriózní otázce, která rozděluje alpskou zemi. Mají se dotovat farmáři, kteří nechají kravám a kozám "přírodně" růst rohy?
Paní Capaulová a její kráva.
Paní Capaulová a její kráva. | Foto: Reuters

Referendum o záchraně "důstojnosti dobytka" inicioval Armin Capaul, šestašedesátiletý farmář, který se sám označuje za rebela. Tvrdí, že naslouchání kravám podnítilo jeho dlouholetý boj za zisk dotací na rozšíření pastvin. Rohatá zvířata totiž podle něj potřebují více místa.

Podle jeho návrhu by každý farmář dostal roční dotaci 190 švýcarských franků (zhruba 4300 korun) za jedno rohaté zvíře. Capaul si myslí, že díky tomu by celkově ubylo řezání rohů dobytka.

"Musíme respektovat krávy takové, jaké jsou. Nechte jim jejich rohy! Když se na ně podíváte, vždycky drží své hlavy zpříma a jsou hrdé. Když jim pak jejich rohy vezmete, jsou smutné," řekl reportérovi agentury Reuters, který ho navštívil na jeho malé farmě na severu Švýcarska.

Capaulovi stojí za vznikem referenda.
Capaulovi stojí za vznikem referenda. | Foto: Reuters

Tři čtvrtiny švýcarských krav, které jsou v zemi národním symbolem a pro turisty oblíbenou atrakcí, mají rohy uříznuté anebo je nemají už od narození. Capaul přitom tvrdí, že rohy pomáhají kravám komunikovat a regulovat jejich tělesnou teplotu.

Kvůli referendu nasbíral 100 tisíc podpisů

Farmář za změny lobboval několik let, ale neúspěšně. Nakonec se rozhodl nasbírat 100 tisíc podpisů, které jsou potřeba k vyhlášení celonárodního referenda.

To se mu povedlo a Švýcaři hlasují právě tuto neděli. Podle posledních průzkumů je ale velice těžké odhadnout, jestli Capaul svou bitvu o "důstojnost dobytka" vyhraje. Země je kvůli kravským rohům rozdělena.

Armin Capaul, bojovník za dlouhé rohy švýcarských krav.
Armin Capaul, bojovník za dlouhé rohy švýcarských krav. | Foto: Reuters

Jeho snahy pravděpodobně podpoří kritici "odrohování" - pálení nevzrostlých rohů telat rozžhaveným železem. Podle nich jsou tyto praktiky bolestivé a nepřirozené. Naopak podporovatelé řezání rohů přirovnávají celý proces ke kastracím koček a psů a tvrdí, že je to záležitost bezpečnosti.

"Ve Švýcarsku se nikdy neřešily krávy tolik jako dnes," říká Capaul, výrazný muž s dlouhými šedými fousy a červenou pletenou čepicí, jehož alternativní postoj ke kravám z něj udělal švýcarskou mediální hvězdu.

Úřady jsou proti

S Capaulovým návrhem ale nesouhlasí švýcarská vláda, podle níž by vyšel až na 30 milionů franků (690 milionů korun) ročně. To je přitom jedno procento celého balíku peněz pro zemědělství. "Ve Švýcarsku je běžné, že o záležitostech rozhodují lidé - ať už jsou důležité, nebo ne," dodává švýcarský ministr hospodářství Johann Schneider-Ammann.

Kráva ze stáda Armina Capaula.
Kráva ze stáda Armina Capaula. | Foto: Reuters

Proti jsou navíc i někteří farmáři. "Náš současný systém ustájení má své výhody. Zvířata spolu lépe vycházejí. Když budou mít rohy, bude hrozit větší nebezpečí zranění zvířat i lidí," říká Stefan Gilgen, jehož 48 krav dodává tisíc litrů mléka denně do švýcarské mlékárny Emmi AG.

"Každá farma by si to měla rozhodnout sama. V zemědělství máme jiné problémy," dodává. 

Referenda jsou ve Švýcarsku velmi populární. Jen během letošního roku se jich koná celkem deset.

Video: Pomohou dotace v boji s nedostatkem vody? Moravští zemědělci si to nemyslí

Proměny českého hospodářství BRNO
 

Právě se děje

Další zprávy