Podle průzkumu Szonda Ipsos provedeného mezi rozhodnutými voliči by skóre souboje dvou hlavních rivalů na maďarské scéně vyznělo v poměru 55 ku 33 procentům ve prospěch opozičního Fideszu.
Pravicový Fidesz, strana bývalého premiéra Viktora Orbána, však podle průzkumu o voliče také přichází. Může za to prý nesmlouvavá protivládní linie, kterou strana zastává.
Že se lidé odvracejí od hlavních stran, svědčí o všeobecném znechucení maďarské veřejnosti z politiky. To se prohloubilo po loňském zveřejnění nahrávky, na které premiér Gyurcsány přiznává, že jeho strana veřejně lhala voličům.
Premiér v projevu, za pomoci ostrých výrazů také burcoval spolustraníky k urychlenému zavedení reforem. Ty jsou nutné, protože rozpočtový schodek země je v poměru k HDP vůbec nejvyšší v celé EU.
Opozici se však nepodařilo přimět Gyurcsányův kabinet k odstoupení ani po největších demonstracích od pádu komunismu, které Budapeští zmítaly po několik týdnů.
Ani výhled do nového roku pro Maďary není moc pozitivní. Nezaměstnanost sice zůstává na 7,5 procenta, jenže Národní banka uvedla, že od prvních měsíců tohoto roku očekává snížení reálných mezd a zvýšení spotřebitelských cen o více než desetinu.
Na protest proti hospodářské situaci v zemi se na více než sto místech po celém Maďarsku v minulých dnech konaly silniční blokády. Přes 2000 vozidel zatarasilo na každém místě vždy jeden jízdní pruh na protest proti hospodářským potížím.
"Stále více lidí má už dost toho, jak se zemí politici zacházejí," řekl organizátor protestu Béla Szots. Ten uvedl, že terčem protestů není jen vláda, ale také opozice. "Politické strany jsou dobré jenom na to, aby si rozparcelovaly stát, ale nedělají nic pro to, aby vyřešily problémy."