Maďarsko v krizi: Premiér oznámil, že chce rezignovat

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
21. 3. 2009 12:28
Hodlá tak pomoci prosadit nutné reformy
Ferenc Gyurcsány
Ferenc Gyurcsány | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány hodlá podat demisi.

Své plány oznámil v sobotu dopoledne na sjezdu Maďarské socialistické strany (MSZP), v pondělí chce oficiálně informovat parlament.

Kritizovaný premiér chce tímto krokem umožnit sestavení nové vlády s novým předsedou a pomoci tak k prosazení důležitých reforem a škrtům ve státním rozpočtu.

"Krizový management a další změny vyžadují širší politickou i společenskou podporu, než dnes mám," řekl Gyurcsány svým spolustraníkům.

"Slyšel jsem, že jsem překážkou při spolupráci na nutných změnách, pro stabilní vládní většinu a odpovědné chování opozice," prohlásil na sjezdu MSZP.

Gyurcsány plánuje takzvané konstruktivní hlasování o nedůvěře. Poslanci by tak zároveň s vyslovením nedůvěry jeho vládě ustanovili vládu novou.

"Když bude parlamentní většina, může být nový premiér už v polovině dubna," uvedl zdroj Reuters.

Fico se bojí extremistů

"Maďarsko je ve srovnání se Slovenskou či Českou republikou v katastrofální situaci," řekl Aktuálně.cz slovenský premiér Robert Fico, který navštívil probíhající sjezd ČSSD.

"Věřím, že vše zvážil a zhodnotil," reagoval na Gyurcsányho oznámení. Hledání nového premiéra podle něj bude složité. "Pokud by se k vládě dostala extremistická strana Fides, mohlo by to naše vztahy s Maďarskem mimořádně zkomplikovat," dodal.

Maďarská ekonomika se potápí

Maďarská ekonomika se potýká s vážnými problémy, které ji postihly ještě před příchodem hospodářské krize do střední Evropy.

Hrubý domácí produkt má v tomto roce poklesnout o 3 procenta a reálné mzdy o jedno procento. O práci může přijít až 100 tisíc lidí.

Dalším problémem maďarské ekonomiky je vysoký podíl úvěrů v zahraničních měnách, které domácí banky poskytovaly firmám i spotřebitelům. Navíc investoři na nic nečekali a rychle stáhli své peníze z tamějšího trhu, načež Maďarsko muselo požádat o finanční pomoc ze strany Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.


 

Právě se děje

před 44 minutami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 miliard korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, která byla již za květen v meziročním srovnání označená za neskutečnou, byla v červnu překonána o několik koňských délek. Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu na 2,26 procenta. V červnu tedy pokračoval "plíživý" růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem jako v předchozím měsíci. Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 bodu na 2,12 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy