Maďarsko v krizi: Premiér oznámil, že chce rezignovat

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
21. 3. 2009 12:28
Hodlá tak pomoci prosadit nutné reformy
Ferenc Gyurcsány
Ferenc Gyurcsány | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány hodlá podat demisi.

Své plány oznámil v sobotu dopoledne na sjezdu Maďarské socialistické strany (MSZP), v pondělí chce oficiálně informovat parlament.

Kritizovaný premiér chce tímto krokem umožnit sestavení nové vlády s novým předsedou a pomoci tak k prosazení důležitých reforem a škrtům ve státním rozpočtu.

"Krizový management a další změny vyžadují širší politickou i společenskou podporu, než dnes mám," řekl Gyurcsány svým spolustraníkům.

"Slyšel jsem, že jsem překážkou při spolupráci na nutných změnách, pro stabilní vládní většinu a odpovědné chování opozice," prohlásil na sjezdu MSZP.

Gyurcsány plánuje takzvané konstruktivní hlasování o nedůvěře. Poslanci by tak zároveň s vyslovením nedůvěry jeho vládě ustanovili vládu novou.

"Když bude parlamentní většina, může být nový premiér už v polovině dubna," uvedl zdroj Reuters.

Fico se bojí extremistů

"Maďarsko je ve srovnání se Slovenskou či Českou republikou v katastrofální situaci," řekl Aktuálně.cz slovenský premiér Robert Fico, který navštívil probíhající sjezd ČSSD.

"Věřím, že vše zvážil a zhodnotil," reagoval na Gyurcsányho oznámení. Hledání nového premiéra podle něj bude složité. "Pokud by se k vládě dostala extremistická strana Fides, mohlo by to naše vztahy s Maďarskem mimořádně zkomplikovat," dodal.

Maďarská ekonomika se potápí

Maďarská ekonomika se potýká s vážnými problémy, které ji postihly ještě před příchodem hospodářské krize do střední Evropy.

Hrubý domácí produkt má v tomto roce poklesnout o 3 procenta a reálné mzdy o jedno procento. O práci může přijít až 100 tisíc lidí.

Dalším problémem maďarské ekonomiky je vysoký podíl úvěrů v zahraničních měnách, které domácí banky poskytovaly firmám i spotřebitelům. Navíc investoři na nic nečekali a rychle stáhli své peníze z tamějšího trhu, načež Maďarsko muselo požádat o finanční pomoc ze strany Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy