Budapešť - Kriminalitu Romů prý stát netrestá a tak se čtyři Maďaři v polovině roku 2007 v hospodě v Debrecínu rozhodli, že spravedlnost vezmou do svých rukou.
Pekař, vyhazovač v nočním podniku, bývalý příslušník vojenské mírové mise v Kosovu a zvukař si při loupeži opatřili nejprve brokovnici, a pak od překupníků další zbraně.
V červenci 2008 začala jejich pomsta. Během třinácti měsíců zavraždili šest Romů a pětapadesát dalších zranili. Vypálili celkem 78 kulek, hodili Molotovovy koktejly do sedmi domů.
Dlouho unikali. Nepřibírali nové členy, nevedli žádnou propagandu na internetu - jen potichu připravovali další vraždy. Útočili většinou na domy na okraji vesnic, kde měli dobré podmínky pro rychlý útěk.
Stříleli i z bezprostřední blízkosti. I zezadu. Nejmladší obětí byl pětiletý chlapec.
Jejich případ skončil v úterý, kdy u soudu dostali tři členové skupiny doživotí. "Motivací pachatelů bylo nastolení pořádku, což znamenalo útočit na Romy v místech, kde se podle nich Romové dopouštějí zločinů na Maďarech,"uvedl soudce.
Čtvrtý obžalovaný, který sám nestřílel, ani neházel a dělal "jen" řidiče, si má odsedět třináct let. Pomohlo mu, že jako jediný během procesu vypovídal o přípravách vražd, ostatní tři mlčeli.
Podobně ale mlčí i celé Maďarsko. Maďarská veřejnost ani politici se k samotným vraždám ani procesu příliš nevyjadřovaly. Málokdo veřejně projevil lítost s oběťmi či opovržení nad spáchanými činy, proces se konal za zavřenými dveřmi.
Mezi romskou komunitou a většinovou společností je v Maďarsku ještě hlubší příkop, než v České republice. Romové jsou tam více segregováni, je mezi nimi vyšší nezaměstnanost a nižší míra dosaženého vzdělání, čelí velkému tlaku i od velkých politických stran.
"Maďarsko je samozřejmě jiné než Česko, ale v otázce řešení postavení romské menšiny tam bylo kdysi napřed. Zhoršilo se to fašizací části politické scény. Problémy vznikly především kvůli tomu, že někteří politici si začali hrát s národním šovinismem a rasismem. Toto je důsledek," uvedl pro Insider český sociolog Ivan Gabal, který se dlouhodobě zabývá otázkou romské integrace.
O situaci v Maďarsku i Česku čtěte více v deníku Insider - zde.