Proti Ferenci Gyurcsánymu hned v neděli večer protestovalo několik tisíc příznivců opozice, stovky demonstrantů se sešly i dnes. Gyurcsány pravost nahrávky potvrdil.
Hlasový záznam vznikl údajně v květnu, tedy měsíc po druhém vítězství Maďarské socialistické strany MSZP ve volbách, a byl pořízen při jednání strany za zavřenými dveřmi.
Nahoře díky stovkám podvodů
Gyurcsány řekl svým stranickým kolegům o nutnosti tvrdých ekonomických reforem. "Nemáme moc na výběr. Vlastně vůbec ne. ... Žádná evropská země neudělala něco tak pitomého jako my," říká premiér na nahrávce.
"Evidentně jsme v minulém roce a půl či dvou letech lhali," pokračuje Gyurcsány. Také prohlásil, že Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti, spoustě peněz ve světovém hospodářství a stovkám podvodů.
Gyurcsány se v neděli v televizi ATV pokoušel své výroky vysvětlit, když řekl, že o lžích mluvil v souvislosti s politiky, kteří se snaží přesvědčit Maďary, že mohou žít v pohodlí, aniž by za to museli platit.
V několika minulých týdnech premiér přiznal, že v zájmu volebního úspěchu jeho vláda zamlčela skutečnou hloubku státního deficitu a prosadila zákon snižující daně, který Gyurcsány nyní označuje jako chybný.
Varování nebo rivalita?
Zatím není jasné, kdo nahrávku předal maďarskému rozhlasu, který ji v neděli odvysílal. Později se v plné verzi objevila i na internetu.
Političtí analytici uvádějí několik verzí, proč se záznam dostal na veřejnost. Prý to mohl učinit někdo blízký premiérovi, který tak chce zdůraznit nutnost ekonomických opatření, která nedávno Gyurcsányho vláda zahájila.
Jiná verze mluví o tom, že nahrávku zveřejnil nějaký rival šéfa kabinetu, aby zabránil jeho úmyslu v únoru kandidovat na post předsedy MSZP.
Kompromitující materiál "vyplaval na povrch" krátce před obecními volbami, které v zemi budou v říjnu. Průzkumy ukazují, že vládní strany, tedy MSZP a menší Svaz svobodných demokratů, v mnoha okrscích zaostávají za pravostředovou opozicí.
Socialisté stojí za premiérem
Maďarští socialisté se dnes postavili za premiéra. "Maďarská socialistická strana podporuje předsedu vlády," řekl předseda strany István Hiller na tiskové konferenci.
Hlavní opoziční strana Fidesz označila Gyurcsányho za "nežádoucí osobu v maďarské politice". Premiér prý ztratil veškerou vážnost. A také vybídla prezidenta, aby "tento ústavní problém vyřešil".
Konzervativní šéf státu a jednomyslně respektovaná morální autorita László Sólyom však odpověděl, že v daném případě není kompetentní - premiér a vláda se totiž zodpovídají jedině parlamentu. Nicméně připustil, že aféra rozpoutala "morální krizi".
Bývalý komunista Gyurcsány (44), který v podnikání vydělal jmění, než se vrátil do politiky, mezitím celý kontroverzní projev zveřejnil ve svém internetovém blogu.
Omluva za vulgaritu
V četných rozhovorech pro televize a rádia se omlouval hlavně za vulgární výrazy - prý se nechal strhnout, aby váhající spolustraníky přesvědčil o nezbytnosti reforem, které je odhodlán uskutečnit.
"Není důležité, že se nahrávka objevila. Skutečná otázka maďarské politiky zní, kdo že se odváží čelit lžím a polopravdám posledních 16 let? Lhaní je zločinem celé politické elity, naším i jejich (opozice)," hájí se charismatický premiér.
V uplynulých měsících vláda oznámila, že hodlá výrazně snížit počet státních zaměstnanců, zavést nové a vyšší daně, poplatky za návštěvy u lékaře a školné na většině univerzit.
Zatímco Gyurcsány v minulosti sliboval, že jeho země splní ekonomická kritéria pro zavedení eura do roku 2010, nyní vláda neuvádí žádné konkrétní datum. Odborníci se domnívají, že je nepravděpodobné, že Maďaři začnou eurem platit dříve než v roce 2014.