Budapešť - Maďarské úřady zahájily v sobotu ráno totální evakuaci obce Kolontár, kterou v pondělí společně s dalšími vesnicemi v jejím okolí zaplavil vysoce toxický kal z nedaleké nádrže tamější hliníkárny.
Podle agentury MTI hrozí opětné protržení poškozené hráze.
To potvrdil také premiér Viktor Orbán. Ten prohlásil, že je velmi pravděpodobné, že se poškozená hráz u nádrže hliníkárny poblíž obce protrhne také na severní straně.
"Hráz je ve velmi špatném stavu a podle našeho názoru se protrhne," prohlásil předseda vlády. "V důsledku toho mohou být znovu ohroženy lidské životy."
Orbán zároveň oznámil, že jeho vláda je připravena nést veškeré náklady spojené s "nejhorší ekologickou katastrofou v dějinách Maďarska". Předseda Národního výboru pro výjimečné události Gyorgy Bakondi škody odhadl na deset miliard forintů (887 milionů korun).
Expertní týmy a záchranáři nyní před odkalištěm hliníkárny staví u Kolontáru novou, pět metrů vysokou hráz.
Lidé odešli z domů
Na 800 obyvatel obce Kolontár tak muselo v sobotu ráno nedobrovolně opustit své domovy. Z továrny v pondělí unikl toxický kal a zaplavil území o rozloze asi čtyřicet kilometrů čtverečních. Toxické látky připravily o život nejméně sedm lidí a zničily na 300 domů.
Kolontár patří mezi nejpostiženější místa; v sobotu v sedm ráno z něj bylo evakuováno 800 lidí. Úřady je přemístily do osm kilometrů vzdáleného města Ajka do škol a sportovní haly.
"Musíme tu zůstat, nemáme kam jít," řekla agentuře Reuters jedna z obyvatelek vesnice. "Náš dům je na vršku, takže pokud by bahno dosáhlo až k němu, bude celá ves zničena."
Mluvčí záchranných operací Tibor Dobson řekl, že stěny hráze povolují a že se několikacentimetrovými prasklinami mohou uvolnit toxické látky, které v laguně ještě zůstaly. Dodal nicméně, že zatím žádný nový únik nebyl zaznamenán.
Maďarský premiér, který je v oblasti od dnešního rána, na tiskové konferenci ve městě Ajka prohlásil, že se neštěstí dalo zabránit a slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby. Uvedl také, že vláda o možném obnovení provozu hliníkárny nerozhodne před pondělkem.
Byla to lidská chyba
Pondělní protržení hráze odkalovací laguny si vyžádalo podle poslední bilance nejméně sedm mrtvých. Úřady nadále pátrají po jednom nezvěstném. Z jímky uniklo až 700 tisíc kubických metrů kalu.
Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin. Hliníkárenská společnost MAL, které zařízení patří, veškerou odpovědnost odmítá. Orbán ve čtvrtek v Kolontáru řekl, že protržení hráze očividně vypadá jako lidská chyba. Stejného názoru jsou i ekologové.
"Obáváme se, že do spodní vody se může dostat arzén a kontaminovat pitnou vodu v celém okolí," citovala stanice BBC Herwiga Schustera z ekologické organizace Greenpeace. "Do potravního řetězce se zase může dostat rtuť."
Maďarské ekologické organizace varovaly již před časem, že odkaliště hliníkárny u Kolontáru je nedostatečně zajištěno a může způsobit katastrofu obrovských rozměrů.
.